A A+ A++

UOKiK wydał zgodę na koncentrację ws. działalności Grupy Azoty Polyolefins

22.01.2020r. 09:20


UOKiK zgodził się na koncentrację polegającej na utworzeniu przez Grupę Azoty, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz Grupę Lotos podmiotu prowadzącego działalność jako Grupa Azoty Polyolefins – podały Azoty w komunikacie.


“Zarząd spółki Grupa Azoty (…) informuje, że w dniu 21 stycznia 2020 roku powziął informację, iż Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na utworzeniu przez Emitenta, Hyundai Engineering Co., Ltd., Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz spółkę Grupę Lotos S.A. wspólnego przedsiębiorcy, który będzie prowadził działalność pod firmą Grupa Azoty Polyolefins S.A.” – napisano w komunikacie.

Jak podano, zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na koncentrację stanowi jeden z warunków zawieszających porozumień wstępnych zawartych przez Azoty w grudniu 2019 r.

Spółka celowa Grupa Azoty Polyolefins realizuje projekt o nazwie Polimery Police, którego generalnym wykonawcą jest spółka Hyundai Engineering, będąca zarazem współudziałowcem w spółce celowej. Wartość całego projektu to 6,5 mld zł.

Polimery Police to największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty – instalacja produkcyjna, która ma wytwarzać 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Całkowity budżet projektu to 1,52 mld euro. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2022 r. Na generalnego wykonawcę wybrano Hyundai Engineering z wynagrodzeniem 992,8 mln euro.

Głównymi obiektami kompleksu chemicznego Polimery Police będą instalacje do produkcji propylenu oraz polipropylenu. Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o amerykańskie licencje. Instalacja ma też wytwarzać rocznie 17 tys. ton wodoru, który będzie sprzedawany do zakładów chemicznych w Policach do produkcji amoniaku – dzięki temu spadnie w nich zużycie gazu ziemnego. Elementem instalacji będzie gazoport, zdolny przyjmować statki transportujące do 22 tys. ton propylenu i etylenu. Będzie on mógł być także wykorzystywany do importu LPG.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIDOLKIEM została Małgorzata
Następny artykułTrening na mistrzowskim poziomie