BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane to jedno z najważniejszych wydarzeń lata, które na stałe wpisało się w kalendarz polskich wakacji. Festiwal od wielu lat celebruje miłość do kina i zaprasza do oglądania filmów w wyjątkowych, zapierających dech w piersiach okolicznościach przyrody. W tym roku zaprezentuje repertuar, który spodoba się miłośnikom wszystkich gatunków filmowych. Warto zaplanować wakacyjne wieczory w kinach letnich na seansach pod hasłem We Love Cinema w towarzystwie największych gwiazd.
Tematyczne wieczory przed dużym ekranem
Repertuar festiwalu został tradycyjnie podzielony na dni tematyczne, z których aż trzy – wtorki, czwartki i niedziele – odbywają się pod patronatem Banku BNP Paribas.
Poniedziałki: Kino Familijne
Każdy tydzień wakacji będą rozpoczynać filmy familijne, na które zapraszamy całe rodziny. W repertuarze propozycje, które zachwycą Wasze dzieci, znajomych i przyjaciół, a także pozwolą poczuć prawdziwą wspólnotę. Podczas familijnych poniedziałków na ekranie m.in.: “Skarb Mikołajka” oraz “Szczęście Mikołajka”, czyli animacja opowiadająca o powstaniu jednej z najbardziej znanych postaci na świecie, ożywiająca opowiastki René Goscinnego i rysunki Jean-Jacquesa Sempègo; “Jak wytresować smoka 3” – nominowana do Oscara trzecia część jednej z najpopularniejszych animacji na świecie, a także rodzima produkcja familijna – komedia przygodowa “Detektyw Bruno” z Piotrem Głowackim i Karoliną Gruszką w rolach głównych.
Wtorki: Świat Cię potrzebuje
Na ekranach kinowych w Sopocie, Zakopanem i Giżycku pojawi się filmowe wezwanie do poszanowania różnorodności, z której ludzkość czerpie ogromną siłę. Filmy prezentowane tego dnia zostały wybrane w plebiscycie przez samych widzów festiwalu. Są wśród nich: obsypany Oscarami “Green Book” z Viggo Mortensenem i Mahershalą Alim w roli osobliwych współpracowników, którzy pokonując kolejne przeciwności losu, pomimo ogromnych różnic, odkrywają wielką przyjaźń; “IO” czyli wyjątkowa, nagrodzona na wielu festiwalach i nominowana do Oscara, ekologiczna odezwa Jerzego Skolimowskiego, a także “Słoń”, czyli romans LGBTQ+ osadzony w przepięknych polskich Pieninach i “Pimi z Krainy Tygrysów” z udziałem ubiegłorocznej laureatki Diamentowego Klapsa Filmowego – Mai Ostaszewskiej. W tym dniu festiwal wspólnie z Bankiem BNP Paribas promuje 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Środy: 100 lat Warner Bros.
We środy, we wszystkich festiwalowych lokalizacjach, będziemy świętować 100-lecie jednego z największych studiów hollywoodzkich na świecie. Legendarne Warner Bros., założone w USA przez polskich imigrantów, stworzyło najbardziej znane i uwielbiane filmy, wytyczając kierunki światowej kinematografii. Wykreowało takie niezapomniane postacie, jak: Harry Potter, Królik Bugs i Brudny Harry, czy słynną trylogię “Władcy Pierścieni” z hobbitem Frodo na czele. Obecnie, razem z TVN, który jest częścią jednej grupy medialnej – Warner Bros. Discovery. Środowe filmy zostały wyselekcjonowane z myślą o wszystkich pokoleniach widzów. W repertuarze m.in.: kultowa “Casablanca”; otwierający nową erę efektów specjalnych w kinie “Matrix”; zwariowana komedia “Kac Vegas” czy jeden z najbardziej nagrodzonych i docenionych filmów w historii kina “Incepcja” z rewelacyjnym Leonardo di Caprio.
Czwartki: We Love Cinema
W każdy czwartek wakacji widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć specjalnie wyselekcjonowane filmy, które zdobyły uznanie i nagrody na największych światowych festiwalach filmowych. W repertuarze m.in. nagrodzony Złotym Globem najnowszy film Stevena Spielberga “Fabelmanowie”, w którym reżyser w wyjątkowy sposób opowiada o swoim dzieciństwie; zwariowana komedia “W trójkącie” – wielowarstwowa satyra społeczna uhonorowana Złotą Palmą na festiwalu w Cannes 2022; nagrodzony na wspieranym przez BNP Paribas festiwalu filmowym w Rzymie, wyjątkowo letni film François Ozona “Lato ‘85” oraz “Najgorszy człowiek na świecie” – doceniona wieloma nagrodami komedia romantyczna.
Piątki ze Storytel: kino w związku z literaturą
Tego dnia na ekranie pojawią się najgłośniejsze adaptacje filmowe, wśród nich: klasyka światowego kina, jeden z najlepszych filmów wszechczasów “Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli na podstawie powieści Maria Puzo; “Małe kobietki” Louisy May Alcott przeniesione na wielki ekran przez Gretę Gerwig z plejadą hollywoodzkich gwiazd nowego pokolenia oraz sensacja 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodzony Srebrnym Lwem “Filip”, zrealizowany na podstawie kultowej powieści Leopolda Tyrmanda ze zjawiskowym Erykiem Kulmem jr., czy “Dom Gucci” w reżyserii Ridleya Scotta z Lady Gagą i Adamem Driverem.
Soboty: Jest akcja!
W soboty na festiwalu królują filmy rozrywkowe. W repertuarze najnowszy film Guya Ritchiego “Gra fortuny”; urocza komedia “Yesterday” z Lili James i Himeshem Patelem, a także… Edem Sheeranem, rozgrywająca się w świecie, w którym nikt nie zna Beatlesów! Na ekranie pojawią się również Jennifer Lopez jako panna młoda w totalnie “Wystrzałowym Weselu” oraz Keanu Reeves, który po raz kolejny zawalczy z Gildią w widowiskowym finale serii “John Wick 4”. Trzy godziny popisów kaskaderskich, wybuchów i samochodów pędzących w centrach światowych metropolii… Będzie się działo!
Niedziele: Kobieta z kamerą
Filmowy tydzień zamykamy wspólnie z Bankiem BNP Paribas produkcjami zwracającymi uwagę na wyjątkowe kobiety po obu stronach kamery. W repertuarze m.in. “Zakochana Anais” w reżyserii Charline Bourgeois-Tacquet – pełna życia historia miłości, fascynacji i pożądania; “Kłamstewko” Lulu Wang z Awkwafiną w roli wnuczki, która stara się odnaleźć w swojej osobliwej rodzinie przygotowującej ślub kuzyna tylko po to, by nie mówić babci o jej chorobie oraz “Pięć Diabłów” – zmysłowy i wyjątkowy komediodramat od Léi Mysius.
“Wspieranie różnorodności i przeciwdziałanie wykluczeniu są elementem naszej strategii biznesowej i fundamentem kultury organizacyjnej. Szanujemy różnice, wynikające z płci, wieku czy pochodzenia geograficznego. Dlatego cieszę się, że kolejny rok wybrzmią one z dużego ekranu. Podobnie jak nasze zobowiązania w ramach odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego. Jestem przekonana, że festiwalowe wtorki, czwartki i niedziele będą doskonałą formą rozrywki, a jednocześnie okazją do refleksji nad niezmiernie ważnymi tematami decydującymi o naszej przyszłości” – mówi Małgorzata Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji w Banku BNP Paribas.
Kino z widokiem na zachód słońca
Festiwalowe kina, zlokalizowane w ulubionych wakacyjnych kurortach – nad morzem, w górach i na Mazurach – oferują bezpłatne seanse przez cały lipiec i sierpień. W Sopocie filmowe hity są wyświetlane na najdłuższym w Europie drewnianym Molo, a w Zakopanem tuż obok Krupówek – na Placu Niepodległości, u podnóża Tatr z widokiem na Giewont. Dodatkowo, we wszystkie wakacyjne wtorki i środy festiwal cumuje w Giżycku, gdzie projekcje filmowe zaplanowano w Ekomarinie, nad przepięknym jeziorem Niegocin. To wyjątkowe miejsce, w którym filmy można oglądać również z zacumowanych jachtów. Wystarczy przejść na specjalną festiwalową częstotliwość radiową 87,7 MHz, dzięki której dźwięk dostępny będzie przez radio na każdym pokładzie. Filmowe seanse rozpoczynają się tuż po zachodzie słońca, w Sopocie o 22:00 w lipcu i 21:30 sierpniu, w Zakopanem i Giżycku o 21:30 w lipcu i 21:00 w sierpniu.
Moc filmowych atrakcji w ciągu dnia
Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane zaprasza również na filmowe dyskusje przed i po seansach w największym na Molo ogródku letnim – kawiarni festiwalowej Koło Molo w Sopocie. W Zakopanem, na Kulturalnym Placu Niepodległości, przez cały dzień będzie można odwiedzić Miasteczko Festiwalowe ze strefą relaksu na leżakach. Codziennie zapraszamy również do kina partnerskiego Nowa Fala w Giżycku, gdzie działa Centrum Festiwalowe i gdzie można zobaczyć gorące premiery kinowe.
Festiwal zrównoważonej mobilności
W tym roku do rodziny festiwalowych partnerów dołączył Arval Service Lease Polska – spółka z Grupy BNP Paribas specjalizująca się w długoterminowym wynajmie pojazdów i dostarczająca różne formy zrównoważonej mobilności. Po raz pierwszy w historii ekipa festiwalu podróżować będzie po wszystkich lokalizacjach elektrycznymi samochodami i VAN-ami. Wspólnie z Arval festiwal dba o niskoemisyjność, zrównoważony rozwój i czyste powietrze.
Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów na stronie www.kinoletnie.pl
Aktualności, relacje i ciekawostki dostępne na Facebooku i Instagramie @BNPParibasKinoLetnie
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na Molo w Sopocie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS