W Podlaskiem trwa Rok Kodeksu Supraskiego, jednego z najstarszych i najcenniejszych na świecie zabytków piśmiennictwa cyrylickiego oraz języka starocerkiewnosłowiańskiego, wpisanego na listę “Pamięci świata” UNESCO. W jego ramach zaplanowano tłumaczenie Kodeksu na język polski, ustawienie pamiątkowych rzeźb nawiązujących do niego czy publikację przybliżającą dzieciom jego historię i wartość.
Członkowie komitetu organizacyjnego obchodów w Podlaskiem Roku Kodeksu Supraskiego poinformowali o wydarzeniach, jakie zaplanowano w jego ramach.
Kodeks Supraski to wspólne dziedzictwo
Radni sejmiku podlaskiego ustanowili bieżący rok w województwie podlaskim Rokiem Kodeksu Supraskiego, jednego z najstarszych i najcenniejszych na świecie zabytków piśmiennictwa cyrylickiego oraz języka starocerkiewnosłowiańskiego, jesienią ubiegłego roku. Była to odpowiedź na wniosek prawosławnego ordynariusza diecezji białostocko-gdańskiej abp. Jakuba. Stanowisko w tej sprawie sejmik województwa przyjął niemal jednogłośnie (radny PiS Łukasz Siekierko był nieobecny, zabrakło głosu radnego KO Karola Pileckiego). Radni wówczas stwierdzili w odpowiedniej uchwale, że inicjatywa ta jest „uhonorowaniem tego cennego zabytku piśmiennictwa cyrylickiego oraz języka starocerkiewnosłowiańskiego” i „będzie dobrą okazją do przybliżenia jego historii i treści”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS