Zielony Dziedziniec to zakątek, z którego mogą korzystać uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Istniał od lat, ale niedawno zyskał nową oprawę. Wszystko dzięki ekologicznemu projektowi, którego pomysłodawczynią była Marta Binięda, nauczycielka plastyki w SP nr 4.
Teren dziedzińca po zimie uporządkowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego. W maju uczniowie ZSO nr 1 posadzili ponad 30 roślin, między innymi: magnolie, hibiskusy, rododendrony, azalie, żarnowce, trzmieliny, berberysy, ozdobne jabłoń i śliwę, wierzbę Hakuro, hortensje. Przy każdej z nich stanęła tabliczka z nazwą. Przez kolejne tygodnie, pod okiem nauczycieli, dbali o zielony zakątek, spulchniając ziemię, plewiąc chwasty, przycinając i podlewając rośliny. Te zajęcia stały się dla nich ciekawą lekcją, a „sala” na świeżym powietrzu posłużyła do aktywnej nauki przez kontakt z naturą. Dzięki niej również dzieci z kolejnych roczników będą miały możliwość bezpośredniej obserwacji przyrody oraz wpływania na nią przez pracę w ogrodzie.
fot. SP nr 4
Artystyczno-ekologiczna wystawa
19 czerwca, zielony zakątek gościł uczniów klasy 4b i ich rodziców, wicedyrektor Krystynę Zarosińską oraz Wiesławę Lisek i Beatę Nowińską, nauczycielki z II LO, które opiekują się ogrodem. Okazją do spotkania było otwarcie artystyczno-ekologicznej wystawy. Eksponaty zostały przygotowane przez dzieci i młodzież z klas 4-7, na lekcjach plastyki, zajęciach w świetlicy i spotkaniach koła plastycznego.
Wśród roślin rozmieszczono ponad osiemset kwiatów wykonanych ze spodów plastikowych butelek, które zostały odpowiednio uformowane nad świeczkami, pomalowane specjalnymi mazakami i nawleczone na sznurki. Na gałązkach drzew zawisły też motyle i inne ozdoby z materiałów recyklingowych, na przykład nakrętek, sznurka, płyt CD, folii, drewna i papieru. Na ekspozycji można też było obejrzeć doniczki zrobione z dużych plastikowych butli oraz metalowych puszek. Piękne serwetki wykorzystane do dekoracji zielonego zakątka zrobiła pani Zofia Wnuczek. Do akcji włączyli się też uczniowie liceum, którzy wykonali karmnik dla ptaków, budkę lęgową i kilka bardzo dużych owadów. Wkład w przyozdabianie ogrodu miały również maluchy z oddziałów przedszkolnych przy SP nr 4, które przyniosły figurki zwierząt, na przykład jeża z plastikowej butelki i szyszek oraz liska z plastikowej butelki i masy plastycznej.
– Możemy dzisiaj podziwiać efekt współpracy całej społeczności naszego zespołu szkół. Jest kolorowo, pięknie i ekologicznie. Gratuluję wszystkim, bo powstało fantastyczne miejsce – mówiła Krystyna Zarosińska.
Pani Marta przygotowała dla gości orzeźwiający poczęstunek z bananów, arbuza, mandarynek, truskawek i czereśni. Były też słodkie i słone przekąski oraz woda z owocami. Dzieci natomiast zaprezentowały pokaz mody ekologicznej. Pomysłowe stroje z papieru, folii i plastikowych butelek dorośli nagrodzili gromkimi brawami. Chętni mogli zagrać w gry planszowe oraz posadzić nowe rośliny.
– W przygotowaniach do wystawy brało udział około 150 uczniów z klas 4-7 oraz kilkudziesięciu licealistów i przedszkolaki, a także rodzice, którzy dostarczali nam materiały. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się stworzyć wspaniały klimat w naszej ,,zielonej sali”. Ekspozycja jest podsumowaniem całego projektu. Pragniemy, aby skłaniał on najmłodszych do zastanowienia się nad ekologią, koniecznością recyklingu i tworzeniem ozdób upcyklingowych. Chcemy edukować dzieci i młodzież, pokazywać jak ważna jest przyroda w naszym życiu. Pamiętamy również, że razem możemy zrobić więcej – wyjaśniała Marta Binięda.
aw
Last modified: 21 czerwca, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS