A A+ A++

Obrońcy praw człowieka oskarżają niemieckie koncerny motoryzacyjne – VW, Mercedes i BMW – o niepodejmowanie wystarczających działań w związku z możliwymi naruszeniami praw człowieka. W skargach starają się wyjaśnić, w jakim stopniu dostawcy trzech firm mogli czerpać korzyści z ewentualnej pracy przymusowej Ujgurów – podał portal stacji ARD.

Obrońcy praw człowieka: dostawcy VW, Mercedesa i BMW mogli korzystać z pracy przymusowej Ujgurów
fot. Hetman Bohdan / / Shutterstock

Kilka tygodni temu na zgromadzeniu akcjonariuszy Volkswagena doszło do burzliwych scen. Demonstranci zakłócili spotkanie, skandowali hasła i wznosili transparenty. Na jednym z nich można było przeczytać: “Skończyć z pracą przymusową Ujgurów w VW” – przypomina portal.

“Jednym z powodów protestów była wspólna fabryka VW i chińskiej spółki państwowej SAIC w chińskiej prowincji Sinciang. W regionie tym mniejszość ujgurska jest od lat systematycznie uciskana i zmuszana do pracy” – czytamy w artykule.

Obrońcy praw człowieka z Europejskiego Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka (ECCHR) złożyli skargę do Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu opartą na ustawie o łańcuchu dostaw. Jest ona skierowane nie tylko przeciwko VW, ale także przeciwko koncernom Mercedes Benz i BMW. Skargi zostały udostępnione magazynowi politycznemu ARD Report Mainz i “Table Media”.

“W skargach obrońcy praw człowieka starają się szczegółowo wyjaśnić, w jakim stopniu poszczególni dostawcy trzech producentów samochodów mogli czerpać korzyści z ewentualnej pracy przymusowej Ujgurów. Skarga opiera się przede wszystkim na szeroko zakrojonym dochodzeniu przeprowadzonym przez Sheffield Hallam University w Anglii, który również przyjrzał się potencjalnym dostawcom niemieckich producentów samochodów” – pisze portal.

“Uważamy, że te doniesienia o możliwej pracy przymusowej w fabrykach dostawców VW, Mercedesa i BMW są absolutnie niepokojące” – powiedziała Miriam-Saage Maass z ECCHR. “Nie widzimy jednak, aby firmy traktowały to ryzyko wystarczająco poważnie” – oceniła.

Obrońcy praw człowieka wzywają zatem Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu do wszczęcia dochodzenia w sprawie trzech koncernów. “Powinien on zbadać, w jaki sposób firmy radzą sobie z ryzykiem ewentualnej pracy przymusowej i czy spełniają wymogi ustawy o łańcuchu dostaw. Ustawa ta zobowiązuje bowiem firmy do zapewnienia przestrzegania praw człowieka w całym łańcuchu dostaw. Jeśli tego nie zrobią, grożą im surowe grzywny” – informuje ARD.

Fabryka VW w Sinciangu jest krytykowana od dawna. “W fabryce Volkswagena wykorzystuje się niewolniczą pracę Ujgurów” – powiedziała w marcu w rozmowie z PAP Rushan Abbas, szefowa działającej w USA organizacji Campaign for Uyghurs (CFU). “Chiny dokonują ludobójstwa naszego narodu, 3-5 mln Ujgurów wtrącono do obozów koncentracyjnych, kolejne miliony są wykorzystywane do przymusowej pracy” – dodała.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ ap/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPutin o kontrofensywie: Ukraińcy zrozumieli, że nie mają szans
Następny artykułBez kolejki po kartę EKUZ