Światowy Dzień Uchodźcy. Draginja Nadaždin, dyrektorka Lekarzy bez Granic w Polsce, przypomina: – Status prawny osób nie może prowadzić do wykluczenia i odmówienia podstawowych potrzeb, takich jak żywność, schronienie i opieka zdrowotna. Dostęp do opieki zdrowotnej i pomocy humanitarnej należy zapewnić wszystkim nowo przybyłym osobom ubiegającym się o ochronę.
Draginja Nadażdin* od lat działa w imieniu obrony praw człowieka. Z okazji dzisiejszego (20 czerwca) Światowego Dnia Uchodźcy, obecna dyrektorka polskiego oddziału Lekarzy bez Granic komentuje:
Prawie 110 mln osób zostało przemieszczonych w wyniku wojen, prześladowań, przemocy i łamania praw człowieka w 2022 roku – podaje najnowszy raport UNHCR, biura ds. uchodźców przy ONZ. To o 19 mln więcej niż rok wcześniej, co jest wynikiem m.in. wojny w Ukrainie. Według różnych szacunków około 1,5 mln ludzi z Ukrainy znalazło schronienie w Polsce. Po eskalacji wojny aktywnie włączyliśmy się w pomoc tym ludziom, czy to materialną, czy finansową, czy aktywnie angażując się w zapewnienie im godnych warunków życia. Dzięki temu zrywowi zobaczyliśmy, że nasza pomoc ma znaczenie. Jak pokazuje Barometr Humanitarny Lekarzy bez Granic, w 2022 roku aż 88 proc. Polek i Polaków choć raz zaangażowało się w pomoc na rzecz innych ludzi lub społecznie ważnego celu. To aż o 30 punktów procentowych więcej niż odnotowano w analogicznych badaniach przeprowadzonych rok wcześniej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS