A A+ A++

Wycena świadczeń i ustawa o jakości – dwa priorytety, które w okresie wyborczym ministerstwo jest zobligowane priorytetowo zrealizować – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji otwarcia Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie.

Wzrost wyceny świadczeń w związku z planowanymi podwyżkami w ochronie zdrowia od 1 lipca oraz panującą inflacją, ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta – to priorytety dla resortu zdrowia w okresie wyborczym.

Czeka nas także projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych nad którym obecnie pracujemy- dodał minister Adam Niedzielski.

Wskazał, że obecnie resort pracuje jeszcze nad powołaniem nowe funduszu. Mowa o Funduszu wsparcia szpitalnictwa, który jak wskazał pomoże szpitalom w finansowaniu procesu restrukturyzacji i inwestycji.  Podkreślił jednak, że nie wiadomo, czy resort zdrowia wyrobi się ze zrealizowaniem tego projektu jeszcze przed wyborami.

Jakie są potrzeby szpitali?

Przedstawiciele resortu zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wskazywali na wyniki raportów dotyczących finansowania placówek ochrony zdrowia. Otrzymano szczegółowe raportu od ponad 80% placówek z całego kraju. Minister skrytykował jednocześnie placówki, które nie wykazały chęci zgłoszenia raportów ze swojej działalności statutowej do AOTMiT. 

“Jeśli ktoś nie chce brać udziału w tworzeniu systemu to nie widzę potrzeby wysłuchiwania ich w dalszej części , opiniowaniu” – mówił. 

-85 proc. szpitali przekazało raporty dotyczące kosztów swojej działalności do AOTMiT, w tym między innymi 100 proc szpitali onkologicznych. To placówki odpowiadające za 80% dysponowanego budżetu NFZ. Zachęcamy do udziału w kolejnych zbiórkach danych. To pomaga nam symulować skutki finansowe planowanych reform. Na tej próbie podmiotów, które przekazały nam swoje szczegółowe raporty jesteśmy w stanie oszacować skutki wzrostu wyceny świadczeń i wynagrodzeń w ochronie zdrowia – mówił prezes AOTMiT, Roman Topór-Mądry.

Zgodnie z wynikami raportów, resort dostrzega trzy główne potrzeby szpitali. Są to potrzeby zwiększenia finansowania; wynagrodzeń minimalnych, personelu pomocniczego oraz kontraktowców oraz finansowania rosnących kosztów podstawowych szpitali, związanych między innymi z inflacją. “Między innymi zmieniają się rachunki za energię. Ten wzrost odczuwalny jest przez każdego”.

Resort zauważył także jeszcze jedną potrzebę.  

W zeszłym roku zapłaciliśmy za nadwykonania w ryczałtach. Po 1 kwartale tego roku, średnie przekroczenie ryczałtu wynosi 10% – mówił minister Adam Niedzielski.

Minister proponuje nowe rozwiązanie, które przewiduje, że w tym roku nie będzie płacić za tzw. nadwykonania.

Powiększymy pule punktów ryczałtu o tyle, o ile państwo przekroczyli wartość ryczałtu w 1 kwartale – mówił minister.

Co ze szpitalami, które nie wykonały swoich ryczałtów?

-10% nadwykonań to tylko średnia. Tak jak oczekiwaliśmy, że będzie dużo nadwykonań. Jest to średnia ale bardzo niepokojące jest zjawisko niewykonywania ryczałtów, które są. Jest grupa szpitali, która nie jest w stanie zrealizować liczby świadczeń określonych w ryczałcie. W ubiegłym roku można było to argumentować COVID-19. W tym roku na próżno szukać takiego uzasadnienia – mówił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak.

Na polecenie ministra podjęliśmy decyzje o zwiększenie wyceny świadczeń nawet dla tych szpitali, które tych ryczałtów jeszcze nie zrealizowały. Po to, żeby bez problemów finansowych były one w stanie ten ryczałt wykonać. Efekt niewykonania ryczałtu odczuwają placówki dopiero w przyszłym roku (co wynika z uwarunkowań umownych między placówkami a NFZ – przyp.red.). Mamy czas na to by zastanowić się jak wyjść z tego problemu tych placówek – mówił prezes NFZ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW weekend w tv i na VOD: Zabić wspomnienia
Następny artykułMaja Hyży podzieliła się radosną nowiną. „Wszystko ma swój czas”