A A+ A++

Wygląda na to, że AMD planowało także inne procesory z pamięcią 3D V-Cache jeszcze na socket AM4. Odkryte zostały inżynieryjne jednostki, które – gdyby tylko zostały wypuszczone – otrzymałyby najpewniej oznaczenia Ryzen 9 5950X3D i Ryzen 9 5900X3D.

Inne Ryzeny z 3D V-Cache były planowane

AMD obecnie posiada w ofercie łącznie 4 procesory z pamięcią 3D V-Cache – jeden na socket AM4 i trzy przeznaczone na platformę AM5. Ostatnie doniesienia wskazywały, że Czerwoni planują także wprowadzenie Ryzena 5 5600X3D. Jak się teraz okazało, jednostek 3D V-Cache na AM4 mogło być znacznie więcej. Prowadzący z kanału Gamers Nexus miał przyjemność odwiedzić kampus testowo-inżynieryjny AMD w Teksasie.

Podczas wizyty dostrzeżone zostały inżynieryjne wersje procesorów, które najpewniej miały trafić na rynek jako Ryzen 9 5950X3D i Ryzen 5900X3D.

Podczas wizyty dostrzeżone zostały inżynieryjne wersje procesorów, które najpewniej miały trafić na rynek jako Ryzen 9 5950X3D i Ryzen 5900X3D. Odwiedzającym pokazane zostały wczesne wersje układów 3D V-Cache, które niestety na rynek nie trafiły. Dokładniej mówiąc, chodzi o kilka jednostek Zen 4 i wspomniane już dwa modele Zen 3.

AMD zrezygnowało z podwójnej ilości pamięci 3D V-Cache

Jeśli chodzi o prototypowego Ryzena 9 5950X3D, ten posiada 16 rdzeni i 32 wątki. Jego bazowe taktowanie wynosi 3,5 GHz, a w trybie boost wzrasta do 4,1 GHz. Inżynieryjna wersja Ryzena 9 5900X3D oferuje z kolei 12 rdzeni i 24 wątki. Bazowa częstotliwość wynosi tutaj 3,5 GHz, a tryb boost pozwala na zwiększenie taktowania do 4,4 GHz. W obu przypadkach zegary są więc zauważalnie niższe w porównaniu do istniejących modeli bez specjalnej pamięci. Wynika to oczywiście z faktu, iż są to jednostki prototypowe.

Tym co jednak budzi podziw jest obecność aż 192 MB pamięci L3 w obu tych modelach. Tak imponująca ilość cache została osiągnięta dzięki umieszczeniu stosów 3D V-Cache na każdym z dwóch CCD. Przyczyną zrezygnowania z dwóch stosów było to, że jeden oferował najlepszy stosunek wydajności do efektywności. Widocznie nie było zatem sensu w dokładaniu kolejnych megabajtów cache.

O ile Ryzena 9 5950X3D i Ryzena 9 5900X3D raczej już nie zobaczymy, o tyle wspomniany Ryzen 5 5600X3D naprawdę ma szansę zadebiutować, na co oczywiście liczymy.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpełnione marzenie małego producenta
Następny artykułBrazylijczyk dołącza do Cuprum