A A+ A++

Zabytkowa śluza na Odrze w Koźlu doznała awarii. Uszkodzone zostały wrota górne, przez co obiekt musiał zostać wyłączony z użytkowania. 

Zabytkowa śluza powstała na początku XIX wieku. Obiekt został bardzo mocno zniszczony w czasie powodzi z 1997 roku. Kilka miesięcy później śluza doczekała się gruntownego remontu, przebudowany został również skwer w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu.

Kolejna modernizacja śluzy miała miejsce już w 2013 roku, kiedy została ona na pół roku wyłączona z użytku. Prace warte 1,5 miliona złotych obejmowały m.in. konserwację wrót dolnych i górnych śluzy.

Ze względu na swoje niewielkie wymiary (5,3 m x 41,9) wykorzystywana jest jedynie do celów turystycznych. Jest używana przez osoby pływające statkami, jachtami czy kajakarzy. Drewniane wrota otwierane są ręcznie, są dużą atrakcją dla uczestników wodnych wycieczek.

W maju zabytkowa śluza doznała awarii wrót górnych. Pomimo szybkiej naprawy, natrafiono na kolejny problem. Wskutek minionego wezbrania, zalegające kruszywa i piasek uniemożliwiły żeglugę dla łodzi o zanurzeniu powyżej 50 centymetrów.

– Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że awaria, która miała miejsce na górnych wrotach śluzy Koźle w dniu 23 maja br. została usunięta 2 czerwca br. Po ustaleniu przyczyny awarii i uzyskaniu koniecznej zgody UM Kędzierzyna – Koźla na wejście w teren przyległy do śluzy z ciężkim sprzętem (niezbędne było użycie dźwigu do założenia zamknięć remontowych) bezzwłocznie przystąpiono do usunięcia usterki, o czym poinformowano w komunikacie nawigacyjnym, zamieszczonym na stronie internetowej PGW WP RZGW w Gliwicach – informuje Linda Hofman z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

– Jednak korzystający z tej drogi wodnej musieli zważać na ograniczenie głębokości tranzytowej do 0,5 m w dolnym kanale zabytkowej śluzy. Wynika ono z odsypiska powstałego w trakcie minionego wezbrania. Naniesiona przez wezbraną wodę łacha piasku i kruszyw, uniemożliwiała przepłyniecie jednostek o zanurzeniu powyżej 50 cm. Wody Polskie w Gliwicach zleciły usunięcie odsypiska zewnętrznemu Wykonawcy. Przedmiotowe prace zaplanowano na dzień 7 czerwca br. – dodaje Linda Hofman.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułБондар та Піхальонок не допоможуть збірній України у Північній Македонії
Następny artykułPodsumowanie XXV Aukcji Prac Podopiecznych WTZ