A A+ A++

Leczeniem półpaśca zajmuje się pediatra, lekarz rodzinny bądź dermatolog, a jeśli choroba obejmuje uszy lub oczy, pomocy udzieli też laryngolog oraz okulista. W leczeniu ważne jest stosowanie maści przeciwwirusowych i leków doustnych, ale niemałe znaczenie ma również pielęgnacja półpaśca.

Leki na półpasiec

Aby uniknąć powikłań związanych z obecnością półpaśca, leczenie najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Odpowiednie leki przeciwwirusowe i przyspieszające regenerację uszkodzonych tkanek, ograniczają nie tylko ryzyko pozostawienia po przejściu choroby nieestetycznych blizn i śladów na skórze, lecz także innych powikłań wpływających na pogorszenie zdrowia. Lekarz może zalecić stosowanie m.in. acyklowiru, walacyklowiru czy famcyklowiru w formie tabletek doustnych bądź maści lub aerozoli do stosowania zewnętrznego. Zadaniem substancji aktywnych zawartych w lekach jest ograniczenie namnażania i rozprzestrzeniania się chorobotwórczego wirusa oraz jego biologiczna neutralizacja. W przypadku bardziej zaawansowanej postaci półpaśca leki przeciwwirusowe mogą być podawane dożylnie.
    Wsparciem leczenia bywają leki o działaniu przeciwbólowym. Dzieciom zwykle polecane są te zawierające ibuprofen lub paracetamol. Łagodzą one przebieg choroby, zmniejszając wrażliwość układu nerwowego na dolegliwości bólowe wywoływane przez zmiany skórne zlokalizowane wzdłuż nerwów. Więcej na temat objawów znajdziesz na stronie https://www.welbi.pl/polpasiec-u-dzieci-jak-wyglada-objawy-leczenie/.

Uzupełnieniem kuracji mogą być też maści łagodzące świąd i usprawniające proces gojenia się skóry. W ich składzie znajduje się m.in. cynk oraz wiele witamin, w tym C i E oraz te z grupy B.

Pielęgnacja skóry

Przede wszystkim warto pamiętać, że podczas trwania półpaśca, zwłaszcza przebiegającego z otwartymi, pęcherzykowatymi ranami na skórze, nie są wskazane długotrwałe kąpiele ani częste mycie. Dobrze jest unikać moczenia zajętej okolicy ciała i kontaktu skóry ze środkami do pielęgnacji takimi jak mydło czy inne kosmetyki. Mimo to należy jednocześnie utrzymać czystość chorego miejsca. Wspomagająco w leczeniu i higienie ciała działają miejscowe okłady na skórę lub delikatne przemywanie chłodną wodą.

Zatroszcz się też, aby regularnie zmieniać maluchowi pościel i ręczniki. Ważne jest także, by dziecko nie dotykało ani nie drapało powstałych zmian półpaścowych. To zwiększa ryzyko wydłużenia okresu rekonwalescencji, rozsiewania zmian i powstania blizn.

Odpoczynek

Ma on istotne znaczenie w procesie zdrowienia dziecka. Choć leżenie w łóżku nie jest konieczne, lepiej się oszczędzać i nie podejmować większej aktywności, zwłaszcza na zewnątrz. W trakcie leczenia zaleca się, by dziecko pozostało w domu. Wyjścia na dwór najlepiej rozpocząć po ustąpieniu ostrych dolegliwości i wstępnym zagojeniu się ran.

Profilaktyka półpaśca

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa wskazane jest zakrywanie opatrunkiem miejsca objętego zmianami skórnymi. Najistotniejszą jednak metodą profilaktyki choroby są szczepienia ochronne przeciwko ospie wietrznej oraz półpaścowi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajpiękniejsze sukienki na wesele 2023
Następny artykułRosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Zaskakująca decyzja Błaszczaka