Scholz zwrócił uwagę na potrzebę przedyskutowania gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Zaznaczył, że Berlin od dawna rozmawia na ten temat ze swoimi najważniejszymi sojusznikami.
Według szefa niemieckiego rządu chodzi też o gotowość do zapewnienia bezpieczeństwa po zakończeniu wojny Rosji z Ukrainą. Podkreślił, że nie ma mowy o “jakimkolwiek zamrożeniu wojny i legitymizacji rosyjskiej inwazji”, czego domagają się niektórzy.
Scholz: To oczywiste, że po Ukrainie będzie Białoruś
– Prezydent Rosji wyraźnie chce wchłonąć jakieś sąsiednie terytoria: ma taki plan dla Ukrainy i jest całkiem oczywiste, że to jest też jego plan dla Białorusi – powiedział Scholz.
– I dlatego ważne jest, aby dać jasno do zrozumienia, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne, i że nie zaakceptujemy narzuconego pokoju. Rosja musi wycofać swoje wojska – dodał.
Na ostatnim spotkaniu szefów państw i rządów Polski, Francji i Niemiec w Paryżu omówiono aspiracje Ukrainy do członkostwa w NATO oraz gwarancje bezpieczeństwa ze strony sojuszników.
Media: USA mają dla Kijowa ofertę, która wyklucza rozszerzenie NATO
Według amerykańskiej prasy rząd Stanów Zjednoczonych chce zaoferować Kijowowi “izraelski model” bezpieczeństwa, który nie wiąże się z przyjęciem Ukrainy do NATO. W ten sposób Biały Dom zamierza “przekonać” prezydenta Rosji Władimira Putina, że dostawy broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę nie ustaną – pisze “The New York Times”.
Prezydent Wołodymyr Zełenski stoi na stanowisku, że tylko członkostwo w NATO może zagwarantować Ukrainie bezpieczeństwo. Mówi się, że na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie NATO podniesie rangę stosunków z Kijowem z Komisji NATO-Ukraina, utworzonej w 1997 r., do Rady NATO-Ukraina.
Szczyt w Wilnie będzie przełomowy?
Zełenski powiedział w maju, że Ukraina przygotowuje się do wileńskiego szczytu NATO i oczekuje politycznego zaproszenia do Sojuszu. Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba uważa, że NATO powinno podjąć decyzję polityczną, która albo określi harmonogram akcesji Ukrainy bezpośrednio na szczycie w Wilnie, albo zobowiąże je do przedstawienia go do końca 2023 r.
Na początku kwietnia “Financial Times”, powołując się na cztery źródła dyplomatyczne, napisał, że Stany Zjednoczone, Niemcy i Węgry sprzeciwiają się zamiarom innych państw NATO, by na szczycie w Wilnie zaproponować Ukrainie “mapę drogową” członkostwa w Sojuszu.
Czytaj też:
MON Ukrainy: Na szczycie w Wilnie otrzymamy plan przystąpienia do NATO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS