Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziały Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w powiecie ełckim kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z cudzego nierządu.
Na polecenie prokuratora w powiecie ełckim funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 29-letnią kobietę oraz 26-letniego mężczyznę. W miejscach zamieszkania funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania i zabezpieczyli sprzęt elektroniczny oraz dokumenty, które zostaną poddane analizie przez prokuratora.
W toku śledztwa prokurator ustalił, że zatrzymana kobieta mogła zajmować się dostarczaniem środków antykoncepcyjnych wśród kobiet pracujących w agencjach, natomiast mężczyzna wyszukiwał lokale, które były wykorzystywane do prowadzenia „działalności”.
Usłyszeli zarzuty
Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz czerpania korzyści z cudzego nierządu kwalifikowane z art. 202 par. 4 kk.
Czyny te zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszport.
Grupa mogła zarobić co najmniej 350 tysięcy złotych
W toku postępowania prokurator ustalił, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w okresie od 2016 roku do października 2019 roku prowadzili agencje towarzyskie w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz czerpali korzyści z nierządu uprawianego przez inne osoby. Członkowie grupy uczynili sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu. Czerpali korzyści majątkowe z prostytucji kobiet uprawiających nierząd w specjalnie w tym celu wynajmowanych przez członków grupy lokalach mieszkalnych i na określonych warunkach. Za każdy dzień pobytu w wynajętym mieszkaniu kobiety płaciły od 100 do 200 złotych. Grupa osiągnęła z nierządu korzyści w wysokości nie mniejszej niż 350 tysięcy złotych.
Łączenie występuje sześciu zatrzymanych
Dotychczas w październiku 2019 roku funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali 10 agencji towarzyskich, które działały na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego i zatrzymali 4 osoby. Zatrzymani w ramach poprzednich działań zostali tymczasowo aresztowani. Łącznie w sprawie występuje już sześciu podejrzanych.
Źródło: Dział Prasowy/ Prokuratura Krajowa
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS