A A+ A++

USA są gotowe powrócić w lipcu do członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) i uregulować swoje zobowiązania finansowe wobec tej organizacji – przekazała w poniedziałek krajom-członkom dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay. USA wystąpiły z UNESCO w 2018 r.

USA chcą ponownie wstąpić do UNESCO. Będą musiały zapłacić olbrzymią kwotę
fot. Claudine Van Massenhove / / Shutterstock

“Zauważając wzrost znaczenia Chin w organizacjach wielostronnych, administracja prezydenta Joe Bidena postanowiła, że USA wrócą do Organizacji” – komentuje francuski dziennik “Le Monde”.

Polska znalazła się w wąskiej grupie państw, które inicjuje Konferencję Generalną UNESCO w celu ponownego przyjęcia USA do Organizacji.

W 2011 r. administracja Baracka Obamy zastosowała się do decyzji Kongresu i zamroziła wkład finansowy USA w związku z przyjęciem Palestyny do UNESCO. USA były członkiem-założycielem UNESCO i wpłacały największą składkę do budżetu Organizacji – ok. 75 mln dolarów rocznie. Teraz Waszyngton zapłaci ok. 600 mln dolarów za zaległe opłaty – szacuje agencja Associated Press.

W 2017 r. prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie się z Organizacji, ze względu na “ciągłe antyizraelskie nastawienie antyizraelskie”, jak i koszty finansowe uznane przez ówczesnego prezydenta za wygórowane.

W kwietniu 2022 r. sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił komisji senackiej o znaczeniu powrotu USA do UNESCO: “kiedy nie siedzimy przy stole, wpływając na przebieg rozmów i pomagając określić standardy i praktyki, to robi to ktoś inny; a tym kimś innym są prawdopodobnie Chiny”. Rzecznik Departamentu Stanu USA wysłał w czwartek list do UNESCO, powiadamiając o planie ponownego przystąpienia.

“Stany Zjednoczone po cichu dostrzegły strategię chińskich wpływów w ramach wielostronnych instytucji, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia czy UNESCO. Pod nieobecność Stanów Zjednoczonych Chiny stały się państwem wpłacającym najwyższą składkę – ok. 50 mln dolarów rocznie” – zaznacza “Le Monde”.

“Polska z zadowoleniem przyjmuje tę decyzję, ponieważ wzmocni ona multilateralizm i pozytywnie wpłynie na pracę UNESCO. Historyczny dzień i wielki sukces A. Azoulay i jej zespołu” – oceniła Polska Delegacja przy UNESCO na Twitterze.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwsze pociągi elektryczne ruszają na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
Następny artykułEdyta Golec opuści Golec uOrkiestra? Najpierw Sopot, Opole, a teraz taka nowina [POMPONIK EXCLUSIVE]