A A+ A++

Liczba wyświetleń: 646

Najnowsze badania sondażowe pokazują, że polscy obywatele coraz mniej chętnie pomagają ukraińskim uchodźcom. Wynikać to ma z „postaw roszczeniowych”, które mieliby przejawiać obywatele Ukrainy.

Wraz z początkiem wojny na Ukrainie wielu polskich obywateli przyjmowało uchodźców we własnych domach i organizowało dla nich prywatną pomoc. Po tym, jak do pomocy zaczęło wtrącać się państwo, Polacy zaczęli tracić ochotę na pomaganie.

„Jesteśmy w większości przeciwni darmowemu zakwaterowaniu i wyżywieniu ukraińskich uchodźców, a nawet osiedlaniu się ich w Polsce po wojnie” – pisze portal „Rzeczypospolita”, powołując się na raport z badań dotyczących społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy oraz migrantów, wykonanych na przełomie maja i czerwca przez LAB badawczy Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

„Nadal chcemy pomagać, przekonanych jest o tym 85 proc. respondentów, ale już nie tak zdecydowanie i bezwarunkowo jak rok wcześniej czy nawet w styczniu tego roku” – wyjaśnia dr Robert Staniszewski, kierownik projektu, cytowany przez stronę Rp.pl.

Grupa polskich obywateli, która jest zdecydowana, że Polska powinna pomagać Ukrainie, przez 5 miesięcy zmalała z 62 do 42 proc.

Z 47 proc. do 35 skurczyła się grupa osób, które oceniają „zdecydowanie pozytywnie” pomoc, której udziela Rzeczpospolita.

1/4 polskich obywateli jest na „nie”, jeśli chodzi o dodatkową pomoc dla Ukrainy. Jeśli chodzi o pomoc ukraińskim uchodźcom w Polsce, to poparcie dla niej zmalało z 49 do 28 proc.

Z 38 do 50 proc. wzrósł odsetek tych, którzy uważają, że „raczej” powinno się pomagać Ukraińcom. Do 70 proc. wzrosła grupa obywateli, którzy chcą, by po zakończeniu wojny uchodźcy wrócili na Ukrainę.

60 proc. polskich obywateli jest przeciwna pomocy socjalnej, jakiej państwo polskie udziela Ukraińcom.

Jak respondenci tłumaczą zmianę nastawienia? 39,4 proc. wskazuje, że na zmianę poglądów wpłynęła „roszczeniowa postawa” obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPraca marzeń: poszukiwany tester sera i pizzy
Następny artykułTwitter nie płaci rachunków od Google i Amazona. Elon Musk ma swoją wizję