A A+ A++

Od 1 czerwca trwa proces opracowywania Budżetu Obywatelskiego na rok 2024. To już dziewiąta edycja inicjatywy, która zyskuje wśród świdniczan coraz większą popularność.

Instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne mogą zgłaszać swoje pomysły na działania inwestycyjne, jak również tak zwane przedsięwzięcia miękkie, czyli imprezy kulturalne czy też sportowo-rekreacyjne. Następnie, poprzez głosowanie, sami, bezpośrednio zdecydujemy, na co zostanie wydany milion złotych.

– Budżet Obywatelski okazał się bardzo dobrym pomysłem na uwolnienie ludzkiej inwencji, inicjatywy i przedsiębiorczości. Pomysłodawcy projektów ze sfery niematerialnej są następnie często ich wykonawcami, biorą odpowiedzialność za ich powodzenie. Budżet Obywatelski nie tylko włącza mieszkańców w życie miasta, ale również uczy ich bardzo ważnych dla samorządu zdolności budowy i realizacji montaży finansowych oraz odpowiedzialności za racjonalne gospodarowanie wspólnymi pieniędzmi – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Pomysły do Budżetu Obywatelskiego mogą zgłaszać mieszkańcy miasta, którzy w dniu ich zgłoszenia ukończyli 13. rok życia. Projekty składane są na specjalnym formularzu. Do każdego dokumentu należy dołączyć odrębną listę przynajmniej 15 mieszkańców Świdnika popierających projekt. W przypadku, gdy zgłaszającym jest osoba małoletnia, do formularza zgłoszenia należy dołączyć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Projekty do Budżetu Obywatelskiego mogą być na każdym etapie modyfikowane albo wycofane przez autora lub autorów. Każdy mieszkaniec może zgłosić i poprzeć od jednego do trzech pomysłów. Projekty można składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Świdnik, w godzinach pracy urzędu lub w formie elektronicznej poprzez stronę internetową Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego albo przesłać drogą pocztową, przy czym o ich ważności decyduje data stempla pocztowego.

Formularze zgłoszenia i wzór listy poparcia projektu można pobrać ze strony www.swidnik.budzet-obywatelski.org. Na tej samej stronie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące procedur związanych z konstruowaniem Budżetu Obywatelskiego.

Harmonogram działań jest następujący:

Do 20.06 – zgłaszanie projektów

21.06 – 22.08 – analiza, weryfikacja i ocena projektów

do 20.09 – promocja projektów

21.09 – 8.10 – głosowanie mieszkańców

do 17.10 – ogłoszenie wyników

Budżet Obywatelski 2024 Głos Świdnika

Last modified: 7 czerwca, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMamut włochaty, smilodon i hiena jaskiniowa
Następny artykułIrena Dziedzic nie znosiła Violetty Villas. Kosmiczna awantura w Opolu…