Wiertnice to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu, które pozwalają także na prowadzenie szeregu prac o charakterze geologicznym.
Wiertnicą określa się zespół urządzeń mechanicznych, które pozwalają na przygotowanie otworu wiertniczego. Ze względu na różnorodne rodzaje wierteł stosowanych w wiertnicach, odwierty można wykonać także w trudnych nawierzchniach, na przykład skałach czy w betonie.
W użyciu znajduje się wiele różnych typów wiertnic, które podzielić można na wiertnice pionowe, a także na wiertnice poziome. Różnią się one pomiędzy sobą swoją konstrukcją, a tym samym przeznaczeniem oraz głębokością oraz średnicą wierconych otworów.
Pionowe wiertnice geologiczne
Wśród podstawowych modeli wiertnic znajduje się wiertnica geologiczna, określana także jako wiertnica geotechniczna. Zaliczana jest ona do kategorii wiertnic pionowych, czyli wykonuje ona odwierty o orientacji pionowej – prowadzące w głąb powierzchni.
Wiertnice geologiczne używane są najczęściej terenowo, dlatego też są to urządzenia mocowane na podwoziach samochodów. W związku z tym mogą one być zastosowane w niemalże każdym miejscu – bez konieczności budowy konstrukcji wiertnicy na miejscu.
W użyciu znajduje się obecnie szeroka gama wiertnic tego rodzaju, które można podzielić między innymi pod względem dopuszczalnej głębokości wiercenia, mocy napędowej, rodzaju napędu, rodzaju przepływu wiertniczego, rodzaju i kierunku przepływu płuczki do usuwania materiału z otworu wiertniczego.
Zastosowanie wiertnic geologicznych
Wiertnice geologiczne – geotechniczne posiadają obecnie bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystywane są przy przygotowywaniu różnego rodzaju odwiertów. Wśród nich znajdują się między innymi:
- odwierty w celu zbadania gruntu,
- odwierty służące do zbadania geotermii,
- odwierty pod studnie głębinowe,
- odwierty pod instalację pomp ciepła.
Jak widać, geologiczne i geotechniczne wiertnice pionowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie w przeprowadzaniu prac wiertniczych na potrzeby nauki, przemysłu, a także klientów indywidualnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS