Największy festiwal sztuki i kultury ludowej w Polsce – Jarmark Jagielloński w Lublinie – odbędzie się w tym roku w dniach 21-23 sierpnia 2020. Tematem przewodnim programu 14. edycji wydarzenia będzie zielarstwo.
Jarmark Jagielloński podczas trzech sierpniowych dni i nocy zamienia się w stolicę żywej kultury tradycyjnej. Program festiwalu pozwala usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć tradycję, która w tym czasie całkowicie wypełnia ulice Lublina.
Jarmark to zarówno autentyczna kultura ludowa wielu regionów Europy, jak i twórcze nawiązania do niej. To rzemiosło tradycyjne, sztuka ludowa, muzyka prezentowana na dużych scenach, potańcówkach oraz ulicach miasta, dawne gry i zabawy, warsztaty, spektakle, pokazy kinowe i spotkania.
Jarmark Rzemieślniczy
Na festiwalu spotkamy ponad 250 tradycyjnych rzemieślników i twórców z Europy Środkowo-Wschodniej. To nie przypadkowi, ale starannie dobrani artyści – wiejscy twórcy ludowi, kontynuujący rodzinne i regionalne tradycje, jak i ludzie pochodzący z innych środowisk, ale świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej.
Spacerując po lubelskim Starym Mieście poczujemy się jak w wyjątkowej galerii sztuki, w której możemy nie tylko podziwiać kunsztowne dzieła artystów, nabyć je, ale także spotkać autorów, porozmawiać z nimi i poznać ich historie.
Jest to również wspaniała okazja do poznania tradycyjnych technik i wzorów – wystawcy prowadzą bowiem pokazy, dzięki którym przekonamy się o autentyczności, ale i niezwykłej pracochłonności ich wyrobów.
Muzyka tradycyjna
Istotnym punktem programu Jarmarku Jagiellońskiego są tradycje związane z muzyką i śpiewem, które pojawią się zarówno w formie koncertowej na dużej scenie, jak i w czasie kameralnych prezentacji oraz warsztatów. Muzyka grana do tańca przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego i kapele zaproszone do udziału w festiwalu zabrzmi na nocnych potańcówkach, a także w ciągu dnia na ulicach Starego Miasta.
Kto wystąpi na scenach jarmarkowych w tym roku? Tego organizatorzy jeszcze nie zdradzają. Szczegóły programu muzycznego poznamy w kolejnych miesiącach.
Zielarstwo
Co roku Jarmark Jagielloński posiada temat przewodni, wokół którego budowany jest program festiwalu. W 2020 r. będzie to zielarstwo. Znajdziemy je na Jarmarku Rzemieślniczym, w programie warsztatów oraz występach artystycznych. Ziołowy charakter będzie miał również wielki pająk ludowy prezentowany podczas festiwalu w Bramie Krakowskiej – dla wielu gości Jarmarku bardzo oczekiwany punkt programu.
Na chcących podejść do tematu zielarstwa profesjonalnie czeka Letnia Szkoła Tradycji. To kilka dni pod okiem specjalistów, kiedy uczestnicy mogą poznawać różnorakie sposoby wykorzystywania ziół. Program skierowany do najmłodszych uczestników Jarmarku również będzie pachniał mięta, melisą czy rumiankiem!
Jarmarkowe Podwórko
Na rodziny z dziećmi czeka podczas festiwalu niecodzienne miejsce nazwane Jarmarkowym Podwórkiem. To przestrzeń skrywająca wiele gier tradycyjnych oraz zabawek ludowych, których widok ucieszy nie tylko najmłodszych, ale także przywoła wspomnienia z dzieciństwa rodziców i dziadków. Powiększone do znacznych rozmiarów konie na biegunach, drewniane ptaki klepaki czy ruchome kurki schodzące po pochylni, to tylko część atrakcji, które znajdziemy na Błoniach pod Zamkiem.
Program rodzinny to także muzyczne warsztaty prowadzone przez doświadczonych pedagogów tradycji, którzy pod pretekstem zabawy zapoznają uczestników z dawnymi instrumentami czy wierzeniami ludowymi.
Jarmark Jagielloński w Lublinie co roku daje swoim gościom możliwość pełnego doświadczania tradycji – zarówno w wymiarze wspólnotowym, jak i indywidualnym. To okazja do spotkania z ludźmi różnych kultur i tradycji, poczucia jedności z pozostałymi uczestnikami wydarzeń, jak i osobistego kontemplowania sztuki tradycyjnej w jej wielu przejawach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS