Wychowanie szczeniaka jest wypełnione radością, miłością i oddaniem. Wymaga oczywiście odpowiedniej obserwacji, higieny, poświęcenia czasu na naukę i wychowanie oraz żywienia zgodnego z zapotrzebowaniem młodego psiego organizmu. W większości przypadków młode psy kochają jeść i pochłaniają każdy posiłek w tempie błyskawicznym.
Co jednak robić, gdy szczeniak nie chce jeść? I co może oznaczać utrata apetytu?
Dlaczego szczeniak nie chce jeść? Przyczyny chorobowe.
Brak apetytu może mieć przyczynę chorobową. Wśród najczęstszych powodów o podłożu chorobowym można wymienić:
- zarobaczenie,
- infekcje,
- ból,
- ciało obce
- i wady wrodzone.
W przypadku zarobaczenia oprócz braku apetytu u szczeniaka można zaobserwować osłabienie, wychudzenie, a także apatię. I są to sygnały, które łącznie wymagają jak najszybszej pomocy weterynaryjnej. Również stan zainfekowania szczeniaka wiąże się z dodatkowymi objawami wskazującymi na złe samopoczucie takimi jak: brak chęci do zabaw, nadmierna senność i osowienie. I jest to grupa objawów, która również oznacza konieczność odbycia wizyty u lekarza. Z kolei brak apetytu związany z bólem może wiązać się z poranieniem, uszkodzeniem kończyny objawiającym się kuleniem lub bólem brzucha wywołanym przez obecność pasożytów. I są to oczywiście czynniki wymagające interwencji lekarza weterynarii. Do częstych przyczyn braku apetytu należą również połknięte drobne ciała obce, które wymagają usunięcia operacyjnego. I do najrzadziej występujących przyczyn chorobowych należą wady wrodzone utrudniające pobieranie pokarmu. I związane z wadami zgryzu lub anomaliami w budowie przełyku.
Brak apetytu u szczeniaka – jakie mogą być przyczyny?
Szczeniaki należą do grupy łakomczuchów, dlatego brak apetytu ma prawo wzbudzać niepokój opiekunów. Jednak nie zawsze utrata zainteresowania posiłkiem wiąże się ze stanem chorobowym. Do częstych przyczyn odmawiania pożywienia należą między innymi:
- zmiana środowiska,
- problemy związane z wypadaniem zębów mlecznych.
- Stres wywołany obecnością innego psa
- lub prozaiczna zmiana karmy.
Co robić, kiedy nasz szczeniak nie chce jeść?
Przyczyny braku apetytu u szczeniaka związane ze zmianą środowiska są wynikiem zachwianego poczucia bezpieczeństwa. Zmiana otoczenia, domu i brak kontaktu z matką, a także nadmierne zainteresowanie nowych opiekunów mogą wywoływać lękliwość, która będzie silniejsza od głodu. W wielu przypadkach wystarczy zapewnić „psiemu dziecku” odpowiednio dużą dawkę spokoju i odpoczynku, by szczeniak mógł nabrać zaufania.
Okres wypadania zębów mlecznych natomiast może wywoływać niechęć do jedzenia związaną z dyskomfortem w trakcie gryzienia. Wynikającym z braku uzębienia lub bólem odczuwalnym przy nagryzaniu i powstającym wskutek urażania pokarmem pozostającej po wypadnięciu zęba rany w dziąśle.
Natomiast w przypadku niechęci do jedzenia związanej z obecnością drugiego psa zawsze należy pamiętać o okresie, jaki musi upłynąć do osiągnięcia wzajemnej akceptacji. Dlatego w początkowym okresie przejściowym należy zapewnić szczeniakowi spokój, poprzez podawanie psom posiłków w oddzielnych pomieszczeniach.
Zmiana karmy.
Typową przyczyną niechęci do jedzenia jest też zmiana karmy. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której szczeniak nie chce jeść suchej karmy. W wielu przypadkach jest to wywołane stresem, związanym z obcym rodzajem pożywienia, które ma twardą stałą postać. Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest podawanie psu namoczonej suchej karmy. Głównie z uwagi na fakt, że nasiąknięta karma jest miękka i konsystencją przypomina karmę mokrą. Stopień nawadniania psich chrupek należy stopniowo zmniejszać do czasu osiągnięcia przez szczeniaka umiejętności jedzenia suchej karmy.
I kolejnym powszechnym powodem odmawiania suchej karmy jest zmiana preferowanego dotychczas smaku. Dlatego podając nową karmę, należy wprowadzać ją stopniowo do czasu przekonania szczeniaka do nowego smaku i składu.
Materiał partnera. Fot. również.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS