A A+ A++

Z danych, które przeanalizował PAP, wynika, że najbardziej zadłużeni są seniorzy z województwa śląskiego, którzy muszą oddać wierzycielom niemal miliard złotych. Drugie miejsce zajmują emeryci województwa mazowieckiego – ich zobowiązania są na poziomie 785 mln złotych. Podium zamykają emeryci z Dolnego Śląska z wynikiem 568 mln złotych.

Z ostatniego regionu pochodzi zarazem najbardziej zadłużony senior. Mieszkaniec wsi w powiecie pszczyńskim na Śląsku ma do oddania 8,3 mln złotych jednej z instytucji finansowych.

– To wyjątek, bo seniorzy mieszkający na wsi generalnie radzą sobie lepiej niż ci żyjący w miastach. W bazie danych KRD emeryci z obszarów wiejskich mają do spłaty zaledwie 17 proc. kwoty, którą muszą uregulować mieszkańcy miast – powiedział PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Zobacz też: Długi szpitali wynoszą 14 mld zł. Głównie odpowiadają za to ci, którzy leczą najtrudniejsze przypadki

KRD wskazało, że w rejestrze wpisanych jest ok. 340 tys. osób w wieku emerytalnym (kobiety po 60. roku życia, mężczyźni po 65. roku życia). To spadek w porównaniu ze styczniem 2019 roku. Wtedy na liście KRD widniało 366 tys. seniorów.

Długi firm rosną. Przedsiębiorcy zalegają z ponad 31 miliardami złotych

Zmniejszyła się również liczba zobowiązań – rok wcześniej bowiem było ich 903 tys. na łączną kwotę 6,3 mld złotych. Oznacza to, że długi zmniejszyły się o ok. 600 tys. złotych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Emeryci są zadłużeni głównie u firm finansowych oraz ubezpieczeniowych. Z tegorocznej sumy długów (5,7 mld złotych) do wskazanych instytucji należy prawie 5 mld złotych długów seniorów.

301, 2 tys. rodziców wciąż nie płaci na swoje dzieci

Długi Polaków. 12,3 mld zł sięgnęły już długi alimentacyjne

Wśród najstarszych jest więcej zadłużonych kobiet. Ponad 200 tys. z nich ma ok. 481 tys. zobowiązań na sumę ponad 3,3 mld złotych. Zadłużonych mężczyzn w wieku emerytalnym jest o ok. 70 tys. mniej.

Długi Polaków zbliżają się do poziomu 80 mld złotych.

Zadłużenie Polaków rośnie. Rekordzista musi oddać 72 mln złotych

Adam Łącki tłumaczy, że zadłużenie wśród najstarszych może się stale zmniejszać, gdyż coraz więcej kredytów biorą młodzi ludzie w wieku do 35 lat. Pozwalają im na to wyższe zarobki, czy wpływy z programu 500+.

– Tym samym odciążają powoli dziadków, którzy często pożyczali pieniądze na zaspokojenie potrzeb najmłodszych członków rodziny. W efekcie, portfele seniorów stają się nieco grubsze – ocenił prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Tagi: emeryci, długi, zadłużenie, big, krajowy rejestr długów, biuro informacji gospodarczej, adam łącki, wiadomości, wiadomości, wiadomości, emerytury, emerytury

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

56 min. temu

egonSzpital to nie fabryka gwoździ .

Rozwiń komentarze (1)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEgipt uruchomi loty z Luksoru nad Morze Czerwone
Następny artykułPokonać tępy algorytm