A A+ A++

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad optymalizacją Twojego biznesu, to na pewno mogłeś usłyszeć o spółce z o.o. sp. k. Słyszałeś też pewnie, że spółka z o.o. sp. k. zapewnia bezpieczeństwo Twojego osobistego majątku i pozwala zoptymalizować płacone podatki. Zapraszam do lektury artykułu, w którym tłumaczę o co chodzi w konstrukcji tej spółki i czy będzie odpowiednim wyborem dla Twojego biznesu.

Informacja o autorze

Autorem tego artykułu jest radca prawny Rafał Gondzio, który w ramach bloga praKreacja.pl odpowiada za dział spółek. Z Rafałem możesz skontaktować się, pisząc na adres .

To będzie wpis teoretyczny, ale inaczej się nie da. Zapewniam jednak, że będzie “dużo mięsa” i sporo konkretów. Spółka z o.o. sp. k. jest, nawet jak na prawnicze warunki, tworem mocno abstrakcyjnym. Być może, gdy pierwszy raz słyszysz o tej konstrukcji, będziesz musiał przeczytać artykuł ponownie by powoli i na spokojnie się zastanowić o co chodzi. To normalne, bo nie jest to prosta konstrukcja.

Zaczynajmy więc!

Co to takiego?

Spółka z o.o. sp. k. to skrót od nazwy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. To długa nazwa, która nie może być skracana w inny sposób niż powyżej. Co się za nią kryje?

Jak wiesz z jednego z , istnieje zamknięty katalog spółek handlowych. Są to spółki osobowe: jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Oraz spółki kapitałowe: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna. Gdzie zatem wśród nich znajduje się spółka z o.o. sp. k.?

Otóż, spółka z o.o. sp. k. to spółka komandytowa, w której wspólnikiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zasady konstruowania nazwy spółki komandytowej (konieczność umieszczenia w nazwie tej spółki nazwy/nazwiska wspólnika) powodują, że powstaje nazwa, która stanowi problem nawet dla prawników. A zatem spółka z o.o. sp. k. nie jest specjalnym rodzajem spółki, spoza powyższego katalogu, lecz specjalnym rodzajem spółki komandytowej.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie spółek?

Wyślij wiadomość na adres: .

Konstrukcja spółki z o.o. sp.k.

By powstała spółka z o.o. sp. k. w omawianej konfiguracji konieczne jest jednak spełnienie jednego warunku. Jakiego?

W spółce komandytowej występują 2 rodzaje wspólników: komandytariusze i komplementariusze. Nie główcie się nad nazwami – nawet prawnicy je mylą. Ważne byście zapamiętali zasadę, która kryje się za danym rodzajem wspólnika. Otóż, komplementariusz to wspólnik, który działa w spółce, reprezentuje ją i ponosi tym samym całe ryzyko przedsięwzięcia. Natomiast komandytariusz to wspólnik, który jest bierny, dostarcza kapitał i ponosi ograniczoną odpowiedzialność.

Jest to więc rodzaj spółki, który odpowiada konstrukcji start-upu dofinansowanego przez zewnętrznego inwestora. Warunkiem, by poprawnie powstała konstrukcja spółki z o.o. sp. k. jest zatem uczynienie ze spółki z o.o. komplementariuszem spółki z o.o. sp.k.

No dobrze, wiesz już, że spółka z o.o. sp.k. to spółka komandytowa, której komplementariuszem jest spółka z o.o. Gdzie w tym wszystkim znajdujesz się Ty? Otóż, jesteś drugim wspólnikiem potrzebnym do zawiązania spółki komandytowej – komandytariuszem.  Jesteś też jednocześnie wspólnikiem spółki z o.o. 

A zatem struktura spółki z o.o. sp. k. jest dwustopniowa. Na pierwszym stopniu tworzysz (z kimś lub samemu) spółkę z o.o., a na drugim razem ze spółką z o.o. tworzysz spółkę komandytową.

Znasz już zatem konstrukcję spółki i wiesz w dużym skrócie na czym ona polega. Czas przejść do najważniejszych kwestii związanych ze spółką z o.o. sp. k.

Odpowiedzialność w spółce z o.o. sp. k.

Spółkę tworzysz, by prowadzić działalność w większej skali lub ograniczyć odpowiedzialność. Jak odpowiadają wspólnicy w spółce komandytowej?

Komplementariusz (czyli spółka z o.o.) odpowiada całym swoim majątkiem. To główna motywacja do tworzenia spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z o.o. W praktyce bowiem cała odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej spada na spółkę z o.o. A odpowiedzialność członków zarządu i wspólników sp. z o.o. (czyli najczęściej Ciebie) też jest ograniczona.

Z kolei komandytariusz (czyli Ty) odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej, która może być bardzo niska. Jeśli wniosłeś wkłady na jej pokrycie, to w ogóle nie odpowiadasz za zobowiązania spółki komandytowej.

A zatem, by istotnie ograniczyć odpowiedzialność poprzez konstrukcję spółki z o.o. sp. k. załóż ją ze spółką z o.o., w której ta spółka będzie komplementariuszem. Tak jak wspomniałem już powyżej.

Czas przejść do kolejnej istotnej kwestii w tej konstrukcji – podatków.

Podatki w spółce z o.o. sp. k.

Część spółek jest podwójnie opodatkowana – najpierw podatek od zysku płaci spółka (podatek CIT), a następnie podatek płacisz Ty od dochodów wypłacanych ze spółki (podatek PIT). . Jak natomiast wygląda kwestia podatków w spółce z o.o. sp. k.?

Ze względu na to, że spółka komandytowa jest spółką osobową, podatnikami są jej wspólnicy, a nie sama spółka. Spółka komandytowa nie płaci więc podatku od uzyskiwanego przez siebie zysku. Podatek płacą natomiast jej wspólnicy.

Komandytariusz (Ty) zapłaci podatek PIT. A zatem w grę wchodzą stawki podatku 18% i 32% według zasad ogólnych. Możesz też wybrać opodatkowanie liniowe według stawki 19%.

Z kolei komplementariusz (spółka z o.o.) zapłaci podatek CIT od zysków ze spółki komandytowej. Jeśli chciałbyś jako wspólnik spółki z o.o. wypłacać z niej zyski, wówczas i Ty płaciłbyś od tych wypłat podatek PIT. Wystąpi wówczas podwójne opodatkowanie.

Tylko skąd wiadomo jak dzielony jest zysk pomiędzy wspólników? Regulujesz to na samym początku funkcjonowania spółki – w umowie spółki. Biorąc pod uwagę, że osoba fizyczna płaci tylko podatek PIT, a spółka z o.o. może być podwójnie opodatkowana jak zoptymalizować całą strukturę i zaoszczędzić na podatkach? Spieszę z odpowiedzią. Ustal wysoki udział w zyskach (np. 95%) dla siebie, a dla spółki możliwie najniższy (1-5%). W ten sposób uzyskiwane przez spółkę komandytową zyski są opodatkowane jednie podatkiem PIT, a nie podatkiem CIT (i ewentualnym podatkiem PIT, gdybyś chciał wypłacać środki ze spółki z o.o.).

Czy już wiesz jak wygląda opodatkowanie w spółce komandytowej? Pora na kolejny istotny element – składki ZUS.

Składki ZUS w spółce z o.o. sp. k.

Wspólnicy będący osobami fizycznymi w spółce komandytowej (czyli Ty) podlegają oZUSowaniu i muszą płacić składki ZUS z tego tytułu. W przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń, gdy np. pracujesz na etacie, nie musisz płacić składek ZUS (z wyjątkiem składki zdrowotnej). Gdy zamierzasz nadal prowadzić swoją działalność gospodarczą obok spółki z o.o. sp. k., wówczas zapłacisz dodatkowo składkę zdrowotną.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie spółek?

Wyślij wiadomość na adres: .

Pozostałe kwestie

Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Na pewno to, że w spółce z o.o. sp. k. będziesz musiał prowadzić pełną księgowość. I to podwójną! Dlaczego? Dlatego, że wspólnikiem spółki komandytowej jest spółka z o.o. dla której istnieje taki obowiązek. A zatem pełną księgowość prowadzisz i dla spółki z o.o. i dla spółki z o.o. sp. k.

Skomplikowane jest również zawieranie i podpisywanie umów w spółce z o.o. sp. k. Spółkę komandytową reprezentuje bowiem zarząd spółki z o.o. zgodnie ze swoimi zasadami reprezentacji. Pamiętaj o tym, by nie narazić się na zarzut błędnej reprezentacji.

Spółka z o.o. sp. k. – wady i zalety

No dobrze, już co nie co wiesz o spółce z o.o. sp. k. Czas przejść do odpowiedzi na najważniejsze pytanie tego artykułu – czy spółka z o.o. sp. k. jest dla Ciebie? Odpowiedź nie jest oczywista, więc zacznijmy od zebrania w jednym miejscu wad i zalet tej konstrukcji.

Zalety:

  • brak podwójnego opodatkowania, gdy zyski trafiają głównie do komandytariuszy będącymi osobami fizycznymi,
  • ograniczona odpowiedzialność osób faktycznie stojącymi za biznesem, gdy komplementariuszem jest spółka z o.o.

Wady:

  • podwójna pełna księgowość,
  • oZUSowanie wspólników będących osobami fizycznymi,
  • więcej formalności.

Jak możesz zobaczyć spółka z o.o. sp. k. ma zarówno istotne wady i zalety. Gdy klienci pytają mnie czy jest to konstrukcja dla nich, zadaję im jedno pytanie, które najczęściej rozwiewa ich wątpliwości – czy oszczędności poczynione na podatkach (wynikające z braku podwójnego opodatkowania) są w stanie pokryć zwiększone wydatki poczynione na ZUS i podwójną pełną księgowość?

Najczęściej wystarcza robocza symulacja poczyniona wspólnie z księgowym, by poznać odpowiedź na to pytanie. Jeśli oszczędności nie są znaczne, wielu przedsiębiorców odpuszcza. Koszty założenia, zmiany dokumentacji i związany z tym stres jest nieproporcjonalny do zysków. Z tego powodu spółka z o.o. sp. k. jest konstrukcją, która sprawdzi się w większych biznesach, gdzie jest duży obrót, a o zysku czy stracie decyduje każdy procent.

Są jednak przedsiębiorcy, którzy godzą się na wyższe koszty, byleby tylko odsunąć od nich i ich majątków prywatnych ryzyko finansowe. Spółka z o.o. sp. k. sprawdzi się więc także tam, gdzie występuje duże ryzyko biznesowe.

Podsumowanie

Uffff… to koniec na dzisiaj. Co prawda, niuansów i innych istotnych elementów na temat spółki z o.o. sp. k. mam Ci jeszcze mnóstwo do przekazania, ale myślę, że dzisiejszy artykuł to dobry początek, jeśli rozważasz tę konstrukcję dla siebie. Podsumujmy artykuł:

  • spółka z o.o. sp. k. to spółka komandytowa, w której wspólnikiem (a konkretnie komplementariuszem) jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem; jeśli jest nim spółka z o.o. odpowiedzialność osób faktycznie stojących za biznesem jest istotnie ograniczona;
  • komandytariusz odpowiada wyłącznie do wysokości sumy komandytowej i to tylko jeśli jej nie pokryje wkładami; jeśli chcesz ograniczyć swoje ryzyko w spółce z o.o. sp.k. zostań komandytariuszem!
  • spółka komandytowa nie jest podatnikiem, podatnikami są jej wspólnicy; osoby fizyczne płacą podatek PIT, a spółka z o.o. podatek CIT (wystąpi też PIT, gdy zechcesz wypłacać środki ze spółki komandytowej); dlatego ustal udział w zyskach dla osób fizycznych w wysokości możliwie najwyższej;
  • wspólnicy będący osobami fizycznymi w spółce komandytowej są oZUSowani;
  • prowadząc spółkę z o. o. sp. k. będziesz musiał się liczyć z koniecznością prowadzenia podwójnej księgowości i dodatkowymi formalnościami ze względu na reprezentację spółki;
  • spółka z o.o. sp. k. to konstrukcja odpowiednia dla dużych biznesów lub dla przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć swoją odpowiedzialność.

Podobał ci się ten artykuł? Udostępnij go innym. Dzięki poniższym przyciskom zajmie Ci to dosłownie chwilę.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do .

Interesuje cię tematyka spółek? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać więcej artykułów takich jak ten.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Wojciech Wawrzak, posługujący się adresem . Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w Ponadto, odnajdziesz je w wiadomości potwierdzającej zapis do newslettera.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzybkie Metamorfozy odc. 177 Salon w kolorze, aranżacje i metamorfozy wnętrz
Następny artykułPudzianowski rozpętał burzę. Wszystko przez wpis na Facebooku