Dla rodziców zdrowie dzieci jest najważniejsze. Zapobieganie chorobom to jednak nie tylko zdrowy tryb życia, ale także szczepienia profilaktyczne. Jeśli Twoje dziecka ma 12 lub 13 lat możesz je bezpłatnie zaszczepić przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HVP).
1 czerwca 2023 r. Polska dołączy do krajów, które wprowadziły bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).
Dziecko należy zaszczepić przed kontaktem z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w 2010 i 2011).
Jak zapisać się na szczepienie?
Można to zrobić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Wystarczy zalogować się na IKP, wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich Dzieci”. Po przejściu na konto dziecka wybieramy zakładkę „Profilaktyka”, a dalej „Szczepienia” i „Umów się na szczepienie”. Wybieramy dogodne dla nas miejsce i termin, a następnie zatwierdzamy wybór.
Dziecko można również zapisać na szczepienie przez bezpłatną infolinię 989 (7 dni w tygodniu, w godz. 7:00-20:00) lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
W naszym regionie na szczepienie przeciw HPV można zgłosić się do prawie 100 punktów medycznych. Dokładną listę placówek można znaleźć na mapie dostępnej na stronie pacjent.gov.pl. Szczepienia stanowią niezwykle ważny krok w prewencji nowotworów i są już dostępne.
Co warto wiedzieć o szczepieniu?
Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.
W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
źródło: NFZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS