Przeciwdziałanie nierównościom w zdrowiu, które mają wpływ na prawidłową realizację praw pacjenta – było tematem pierwszego spotkania warsztatowego dotyczącego tego zagadnienia w biurze Rzecznika Praw Pacjenta.
– Chciałbym, aby podstawą do poszukiwania nierówności w zdrowiu, oprócz analiz badawczych i danych statystycznych, były również sygnały pacjentów, ich rodzin oraz opiekunów docierające do mojego urzędu. Uważam, że prowadzenie analizy nierówności w zdrowiu, w oparciu o ten materiał może doprowadzić nas do ciekawych wniosków i pozwoli na uchwycenie spojrzenia obywatela – podkreślał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Według niego, ograniczanie nierówności w zdrowiu wymaga podejmowania skoordynowanych działań oraz inicjatyw.
Celem projektu jest wypracowanie systemowych rekomendacji w temacie nierówności w zdrowiu mających wpływ na prawidłową realizacje praw pacjenta, a zatem w szczególności w aspekcie analiz sygnałów przekazywanych do Rzecznika.
Podczas interdyscyplinarnych spotkań i warsztatów planowane jest omówienie poszczególnych zagadnień, dotyczących społecznych i prawnych czynników warunkujących nierówności w odniesieniu do prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych i informacji.
– Chciałbym, aby podstawą do poszukiwania nierówności w zdrowiu, oprócz analiz badawczych i danych statystycznych, były również sygnały pacjentów, ich rodzin oraz opiekunów docierające do mojego urzędu. Uważam, że prowadzenie analizy nierówności w zdrowiu, w oparciu o ten materiał może doprowadzić nas do ciekawych wniosków i pozwoli na uchwycenie spojrzenia obywatela – podkreślił Bartłomiej Chmielowiec
W związku z pracami w ramach projektu przewiduje się możliwość zgłaszania problemów, spostrzeżeń i uwag w kwestii tworzenia dokumentu.
Zakończenie projektu nastąpi w 2021 roku.
Źródło: RPP
BPO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS