Podczas gdy europejską debatę publiczną zdominowała kwestia samochodów elektrycznych, Warren Buffett stawia na jednego z największych producentów ropy ze Stanów Zjednoczonych. W ostatnich dniach Berkshire Hathaway kupiło jego akcje o wartości 275 mln dolarów.
Occidental Petroleum, bo o tej spółce mowa, to teksański producent ropy naftowej, działający na rynku od 1920 roku. Warren Buffett jest jej oddanym zwolennikiem i wielokrotnie chwalił prezes zarządu firmy, Vicky Hollub, nazywając ją “niezwykłym kierownikiem”.
Berkshire Hathaway regularnie zwiększa swoje udziały w spółce – w samym pierwszym kwartale tego roku o 17,35 mln akcji. Ostatnie zakupy miały miejsce między 25 a 30 maja. Na trzech kolejnych sesjach giełdowych Buffet nabył 4,66 mln akcji Occidental Petroleum po średniej cenie ważonej 58,57 dol. za sztukę (w środę ich cena spadła o 1,59% do 57,66 dol.).
Po ostatnich zakupach Berkshire Hathaway posiada blisko 25% udziałów w Occidental Petroleum. To 222 mln akcji o wartości około 13 mld dol. Buffett otrzymał od organów regulacyjnych zgodę na posiadanie 50% firmy. Podczas dorocznego spotkania akcjonariuszy Berkshire wyjaśnił jednak, że nie ma zamierza przejmować firmy.
Tak duzi inwestorzy jak Warren Buffett muszą przestrzegać wielu ograniczeń prawnych, w tym uzyskiwać zgodę na przejęcie więcej niż 5% udziałów w innych spółkach. Graczom tego kalibru nie opłaca się więc inwestować w małe firmy, ponieważ nawet kilkunastokrotny zwrot będzie dla nich niewielkim zarobkiem.
„Kupuj, gdy leje się krew”. Superinwestorzy na zakupach
Okresowe raporty składane przez największych inwestorów na Wall Street pokazały, w co inwestowały takie legendy jak Buffett, Burry, Icahn czy Gates. Jak się okazuje, niektórzy superinwestorzy kupowali gdy „lała się krew” na papierach amerykańskich banków regionalnych. W portfelu Berkshire Hathaway pojawiła się spółka produkująca popularne alkohole.
Golman Sachs podziela opinię Buffetta
Rok 2022, w którym doszło do gwałtownego skoku cen surowców energetycznych, przyniósł Occidental Petroleum ogromne zyski i wzrost cen akcji o 117%. Wyniki spółki w I kwartale 2023 r. okazały się natomiast niższe niż przewidywano na Wall Street. Jej przychody spadły o 14,9% rok do roku do 7,26 mld dol. (110 mln poniżej konsensusu). Zysk na akcję obniżył się o 48% do 1,09 USD (również poniżej konsensusu 1,37 USD).
Pozytywną opinię Buffetta na temat Occidental Petroleum wciąż podziela jednak wielu analityków m.in. Neil Mehta z Goldman Sachs. W swoim raporcie zwracał uwagę na atrakcyjny wskaźnik Free Cash Flow spółki na poziomie 13% w porównaniu do średniej 9% wśród konkurencji z sektora. Duże nadwyżki wolnej gotówki oznaczają, że firma może inwestować w swój rozwój, ale ma również większą przestrzeń do skupowania akcji lub zwiększania dywidendy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS