Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta ma odbyć się 13 czerwca na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Informacja na ten temat jest na stronie izby.
Na poprzednim posiedzeniu komisji, 26 maja, posłowie nie zajęli się projektem, bo w głosowaniu większość parlamentarzystów opowiedziała się za tym, by pierwsze czytanie odbyło się z zachowaniem siedmiodniowego terminu od dnia doręczenia posłom druku projektu. Przewodniczący komisji Tomasz Latos proponował, by procedować szybciej, ale opozycja zgłosiła sprzeciw.
Celem poselskiego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej, którym 13 czerwca ma zająć się komisja, jest wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany uregulują kwestie jakości. Projekt dotyczy wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, autoryzacji, akredytacji i rejestrów medycznych.
Wdrożenie rozwiązań doprowadzić ma – jak podnoszą autorzy regulacji – m.in. do poprawy skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę klinicznych wskaźników jakości; poprawy bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych oraz uzyskania porównywalności podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki.
Sejm w połowie kwietnia nie zdołał odrzucić uchwały Senatu o odrzuceniu ustawy o jakości, która zakładała m.in. wprowadzenie obligatoryjnego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, czyli monitorowania zdarzeń niepożądanych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w maju, że będzie nowa regulacja o jakości w opiece zdrowotnej, koncentrująca się na tym zagadnieniu. Fundusz Kompensacyjny powstanie w efekcie noweli ustawy o rzeczniku pacjentów, a kwestią no-fault zajmie się specjalny zespół. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS