Mieszkaniec Poznania, rodem z Wąwolnicy. W sprawach literackiej estetyki pozostał lubelskim patriotą. Włodek Wargocki, główna gwiazda pierwszego dnia Świdnickiej Sceny Poetyckiej, zaprezentował wczoraj w Zaułku Poetów, wraz z akompaniującym mu na gitarze Leszkiem Dworniczakiem, godzinny koncert poezji Bolesława Leśmiana, zatytułowany „Leśmian Intymnie”.
Świdnicka Scena Poetycka to zorganizowane przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną, rozpoczęte wczoraj, dwudniowe spotkanie poetów i muzyków. Ma ono zaprezentować ich twórczość, a także sprowokować do dyskusji na temat literatury, głównie poezji. Pierwszego dnia swoje utwory czytali Henryka Śmiech, emerytowana nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2 i Joanna Pąk, której utwory przedstawiły studentki zespołu literackiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie wystąpił Don Adalberto, czyli ks. Wojciech Zasada, kapelan szpitala i biblioteki, z najnowszym zbiorem poezji. Z Siedliszcza przyjechała Urszula Bydlińska, malarka, poetka, z zamiłowania historyk. Grupę wykonawców uzupełniła Grupa Literacka „Metafora” w składzie: Grażyna Amroż-Łomnicka, Karol Gibuła, Gabriela Tchórzewska i Anna Tuźnik.
Dzisiaj drugi i ostatni dzień wydarzenia. Jako pierwszy o godz. 15.10, wystąpi Dariusz Parczewski, poeta, animator kultury, nauczyciel i dziennikarz, od kilku lat mieszkający w Wielkiej Brytanii. Jest on postacią nietuzinkową. Oprócz pisania poezji, w Centrum Sztuki Współczesnej tworzył program KFAQ, gdzie pokazywał alternatywne i niezależne filmy. Za swoje projekty otrzymał, między innymi, nagrody na Festiwalu Filmowym Uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie mieszka, Festiwalu Teledysków Niezależnych w Lublinie i Festiwalu Filmów Niezależnych OKNO w Warszawie.
O godzinie 15.30 dojdzie do Pojedynku na Wiersze, w którym zmierzą się młodzi poeci: Klaudia Skoczylas, Anita Welman i Angelina Panasenko. Spotkanie poprowadzi Edyta Smus – poetka, kompozytorka, z zawodu pielęgniarka i pedagog specjalny.
Ciekawie i eksperymentalnie zapowiada się dyskusja, która jest odpowiedzią na wyzwania czasu, zatytułowana „Co piszą o naszej wojnie”, czyli o echach napaści Rosji na Ukrainę w polskiej liryce. Jej wysoki poziom obiecuje skład dyskutantów. Będą nimi Beata Golacik, poetka i nauczycielka historii oraz Jan Kondrak, lider Lubelskiej Federacji Bardów.
Na koniec, ze spektaklem „Głębia egzystencji. Uczniowie i mistrz” zaprezentuje się Laboratorium Sztuki z Januszem Adamczykiem i uczestnikami warsztatów poezji.
Świdnicka Scena Poetycka została sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Waldemar Jakson.
Last modified: 31 maja, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS