A A+ A++

Aby szczoteczka elektryczna spełniała wszystkie swoje funkcje, potrzebne są odpowiednie końcówki wymienne. To główki lub inaczej nasadki zakładane na górną część urządzenia, które po uruchomieniu wykonują ruchy charakterystyczne dla konkretnej technologii. W naszym artykule przedstawiamy rodzaje końcówek do szczoteczek elektrycznych, a także wyjaśniamy, jak należy ich używać oraz jak je przechowywać. Zastanawiasz się, która końcówka będzie najlepsza dla Ciebie? Zachęcamy do lektury tekstu.

Końcówki do szczoteczek elektrycznych wyróżniają się okrągłą główką, która wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne oraz pulsacyjne. Występują w wielu wersjach i różnią się od siebie twardością włókien, ich ułożeniem oraz rozmiarem główki czyszczącej.

Z kolei końcówki do szczoteczek sonicznych charakteryzują się podłużnym kształtem i nieco przypominają zakończenia tradycyjnych szczoteczek. W szczoteczkach sonicznych w ruch wprowadzane są tylko włókna, a nie cała główka.

Rodzaje końcówek do szczoteczek elektrycznych

Jak wspomniano wcześniej, końcówki do szczoteczek elektrycznych różnią się od siebie m.in. twardością włókien. Możemy wyróżnić końcówki do codziennej pielęgnacji zębów, wybielające, dla dzieci czy do higieny dziąseł. Główki czyszczące ze średnio twardym włosiem najlepiej sprawdzą się przy codziennym szczotkowaniu zębów. Te z miękkimi włóknami rekomendowane są osobom z nadwrażliwością dziąseł, podobnie jak w przypadku osób posiadających aparaty ortodontyczne i protezy. Z kolei końcówki wybielające posiadają twarde włosie, które zapewnia intensywne usuwanie osadów i przebarwień, lecz czasami może podrażniać i niszczyć szkliwo. W miękkie włókna wyposażone są również końcówki przeznaczone do czyszczenia zębów, na których znajduje się aparat ortodontyczny. Główki wymienne dla dzieci zazwyczaj są nieco mniejsze, a ich włókna powinny być delikatne, ponieważ szczoteczeka elektryczna pracuje z mniejszą prędkością.

Jak używać końcówki do szczoteczek elektrycznych?

Producenci rekomendują zmianę końcówki ze względów higienicznych po trzech miesiącach jej użytkowania. Na jej włóknach, które po czasie łamią się i strzępią, dodatkowo osadzają się bakterie wywołujące choroby zębów i dziąseł. Końcówka ulega deformacji w krótszym czasie, gdy technika szczotkowania, którą stosujemy, jest nieprawidłowa. Zdeformowane włókna mogą podrażniać dziąsła, a efektywność szczotkowania nimi zębów jest wówczas zdecydowanie niższa.

Jak przechowywać końcówki do szczoteczek elektrycznych?

Końcówki do szczoteczek elektrycznych, gdy nie są używane, powinny znajdować się w sterylnym miejscu, które ochroni je przed zabrudzeniami i kontaktem z bakteriami. Producenci często dołączają do zestawów z końcówkami specjalne pojemniki, w których można je przechowywać. Innym rozwiązaniem problemu są uchwyty montowane na ścianie, na których można umieścić nawet kilka końcówek, jeśli mieszkają z nami inni użytkownicy szczoteczek elektrycznych lub sonicznych.

Która końcówka do szczoteczek elektrycznych będzie najlepsza?

Po którą końcówkę wymienną do szczoteczki elektrycznej najlepiej jest sięgnąć? To zależy od tego, w jakim stanie znajduje się nasza jama ustna, a także jakich efektów oczekujemy.

Jeśli nasze zęby oraz dziąsła są w dobrej kondycji, warto zaopatrzyć się w klasyczną końcówkę wymienną ze średniej twardości włosiem. Osoby z delikatniejszymi dziąsłami, gdy są użytkownikami szczoteczki elektrycznej Oral-B, powinny rozglądać się za końcówkami o miękkich włóknach, np. Oral-B Ultra Sensi Thin, natomiast w przypadku szczoteczek sonicznych godne polecenia są produkty Sonicare Sensitive i Sonicare Gum Care. Jeśli z kolei na naszych zębach gromadzi się sporo przebarwień, możemy zdecydować się na wybielające końcówki z twardymi włóknami. Nie należy jednak stosować ich codziennie, aby nie podrażnić dziąseł i nie zniszczyć szkliwa. W tym przypadku polecanymi końcówkami są Oral-B 3D White i Floss Action, a w przypadku szczoteczek sonicznych – Sonicare Diamond Clean oraz Premium White. A co wtedy, gdy leczymy swoje zęby i zgryz aparatem ortodontycznym? Wówczas najlepsze będą specjalnie uformowane końcówki średniej twardości, np. Oral-B Ortho, Sonicare InterCare czy Smilesonic OrthoClean.

Podsumowując – wybór końcówki wymiennej powinien być uzależniony od naszych własnych potrzeb. Rynek tego produktów jest naprawdę duży, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy 🙂
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTe dwa kraje blokują pomoc dla Ukrainy. Jest komentarz ukraińskiego MON
Następny artykułПосол України відвідав українську школу у Ризі