A A+ A++

Niebezpieczne zwierzęta na Sycylii: rekiny. Czy jest się czego obawiać?

Zwierzęta na Sycylii to z pewnością element tworzący klimat tej wyspy. Ich mnogość sprawia, że wielbiciele zwierząt czują się tu jak w domu. Zastanawiając się, jakie są niebezpieczne zwierzęta na Sycylii, wiele osób mogłoby wskazać na rekiny. W istocie, w wodach okalających wyspę mieszkają różne ich gatunki, w tym rekin ostronosy. Jest on uważany za jednego z najinteligentniejszych, ale i najniebezpieczniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Rekiny ostronose nie są agresorami, wręcz unikają kontaktu z ludźmi. Nie warto ich jednak prowokować, ponieważ wtedy na pewno dojdzie do konfrontacji. Obecność rekinów w niedalekim sąsiedztwie plaży jest sygnalizowana przez wywieszenie czerwonych flag przy budkach ratowników. W takim przypadku istnieje bezwzględny zakaz kąpieli oraz wypływania na morze przy użyciu np. skuterów wodnych. Należy zaznaczyć, że choć rekiny są obecne w wodach przybrzeżnych Sycylii, liczba odnotowanych incydentów z ich udziałem, jest stosunkowo niewielka. Nie zmienia to faktu, że zawsze należy zachować ostrożność i mieć się na baczności.

Polacy pokochali Sycylię.

Sycylia pająki — czy są zagrożeniem dla człowieka?

Osoby cierpiące z powodu lęku przed pająkami, z pewnością będą zastanawiać się, jak pod kątem ich obecności w przyrodzie wypada Sycylia. Pająki występujące na wyspie nie są zaliczane do groźnych i na szczęście nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Spotkanie z nimi, choć pewnie dla wielu osób stresujące, nie powinno wywołać negatywnych konsekwencji dla zdrowia człowieka. 

Zobacz wideo
Są słodkie i przyjazne, a do tego mają wielki mózg! Poznajemy sekrety delfinów [Pracownia Bronka]

Węże na Sycylii: żmija żebrowana i inne gatunki

Węże na Sycylii to dosyć liczne grono, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych gatunków. Jakie gady można spotkać, odpoczywając na sycylijskim łonie natury? Oto niektóre z nich:

  • Zamenis lineatus
  • Natrix helvetica
  • Hierophis viridiflavuos

Wymówienie nazw wymienionych wyżej węży już może niektórych przyprawić o gęsią skórkę, ale warto wiedzieć, że spotkanie z nimi nie powinno stanowić bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Inaczej jest w przypadku natknięcia się na żmiję żebrowaną. Jest to wąż jadowity, który jednak na szczęście stroni od ludzi, a co najważniejsze — nie atakuje bez ostrzeżenia. W potencjalnych miejscach występowania żmii żebrowanej ustawione są tablice ostrzegawcze.

Węże we Włoszech: jakie gatunki można spotkać, przemierzając Italię?

Węże we Włoszech, choć liczne, na szczęście w większości nie zaliczają się do zwierząt groźnych dla człowieka. Przedstawicieli, jakich gatunków niejadowitych węży można spotkać najczęściej? Oto przykłady:

  • Cervone
  • Natrice
  • Bianco
  • Saettone

Węże te najczęściej zaszywają się w zacienionych, rzadko odwiedzanych przez człowieka miejscach. Nie wchodzą w bezpośrednią konfrontację z człowiekiem, chyba że poczują zagrożenie. W przypadku spotkania na swojej drodze należy powoli oddalić się od węża i go nie prowokować.

Jadowite węże we Włoszech — jak się zachować w przypadku ukąszenia przez żmiję?

Jak już wiemy, jadowite węże we Włoszech, które stanowią zagrożenie dla człowieka, to żmije. Występują one nie tylko na Sycylii, ale natknąć się na nie można m.in. w Kampanii. Ukąszenie może być bardzo niebezpieczne dla człowieka, ale warto wiedzieć, że żmija nie zawsze wypuszcza truciznę podczas ukąszenia. Jakie objawy występują po ukąszeniu przez żmiję?

  • zaczerwienienie
  • rumień
  • obrzęk
  • miejscowy ból

Jeżeli powyższe objawy nie wystąpią w czasie do 3 godzin od zdarzenia, to najpewniej doszło do tzw. suchego ukąszenia tj. bez wpuszczenia trucizny. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli taki incydent miał miejsce, to należy skonsultować się z lekarzem.

Sycylia przygotowała specjalną ofertę dla turystów.

Niebezpieczne zwierzęta we Włoszech: pająk skrzypcowy

Jakie są jeszcze inne niebezpieczne zwierzęta we Włoszech? Do tego grona należy zaliczyć pająka skrzypcowego. Występuje on głównie w środkowej części kraju. Nie wykazuje agresji w stosunku do człowieka, ale jeżeli poczuje zagrożenie, to reaguje ukąszeniem. Samo ukąszenie jest w zasadzie bezbolesne i można je przeoczyć. Objawy pojawiają się po około 2 godzinach i należą do nich:

  • swędzenie
  • zaczerwienienie
  • ból w okolicy ukąszenia

Jeżeli objawy nie ustępują, a wręcz przybierają na sile, do tego pojawiają się wymioty i duszności, należy bezwzględnie zgłosić się do szpitala.

Zobacz też: 

Włoskie miasteczko wygląda jak człowiek. Dzięki wyjątkowym widokom nazywane jest “balkonem Sycylii”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNietrzeźwy przyjechał samochodem na zakupy
Następny artykułŚrodkowa odchodzi z Radomki