A A+ A++

Szlaki na terenie Parku są miejscowo oblodzone i bardzo śliskie. Wszystkim wychodzącym w góry zalecamy posiadanie raków lub raczków.

Ogólna grubość pokrywy śnieżnej oscyluje pomiędzy 0-70 cm. Śnieg zalega głównie w partiach leśnych.Na niektórych odcinkach możemy napotkać wiatrołomy możliwe do obejścia.

Powyżej górnej granicy lasu pokrywa śnieżna jest nierównomierna. W partiach szczytowych przewiany i wytopiony śnieg odsłania kamienie oraz roślinność. Warunki dla osób poruszających się na nartach skitourowych są utrudnione.        

Szlaki w Dolinie Górnego Sanu są drożne. Pokrywa śnieżna ma grubość od 10 do 30 cm. Droga dojazdowa pomiędzy Sokolikami a Bukowcem jest już przejezdna. Osobom wybierającym się na te trasy zalecamy ostrożność, ponieważ mogą Państwo napotkać powalone drzewa (możliwe do obejścia), należy również zwracać uwagę na drzewa pochylone nad szlakami.

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Pamiętajcie, że ze względów bezpieczeństwa, na terenie Parku poruszamy się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych.


W okresie zimowym wstęp do Parku jest nieodpłatny. Staramy się utrzymać w stanie odśnieżonym parkingi w Wołosatem, Brzegach Górnych, na Wyżniańskim Wierchu oraz w Ustrzykach Górnych. Opłaty zgodnie z cennikiem , który obowiązuje w okresie zimowym.

Nieodpłatnie udostępniamy również toalety przy parkingu w Wołosatem oraz trzy suche toalety alpejskie – Przełęcz Wyżna – szlak w kierunku Połoniny Wetlińskiej, Przełęcz Bukowska oraz w Wetlinie Starym Siole – szlak w kierunku Przełęczy Orłowicza.

W związku z koniecznością utrzymania przejezdności drogi dla służb w Wołosatem obowiązuje zakaz parkowania (patrz znaki drogowe). Samochody nie mogą przeszkadzać w zimowym utrzymania drogi wojewódzkiej ani też blokować zatoki dla autobusów. 

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej .

Jak zwiedzać Park w okresie zimowym – zalecenia i mapa dla turystów

Szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne zimą, ale:

Ze względu na zalegającą na szlaku pokrywę śnieżną, zachowaj szczególną ostrożność. Niezbędny jest odpowiedni ubiór i wyposażenie. Na oblodzonych odcinkach szlaków niezbędne mogą okazać się raki lub tzw. raczki.

Poruszając się po oznakowanych szlakach możesz korzystać z rakiet, nart wyposażonych w foki, nart skiturowych oraz śladowych.

Uwaga! Ze względu na bezpieczeństwo innych turystów oraz bariery zabezpieczające, na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Zakaz dotyczy m.in. nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek.

Zabezpiecz się na każdą ewentualność. Zgłoś trasę planowanej wycieczki w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych (13 461 06 06). Telefon ratunkowy GOPR 601-100-300, lub 985.

Wybierając trasę weź pod uwagę, że w warunkach zimowych czas konieczny do przejścia, może być nawet dwa razy dłuższy niż czas podawany na mapach turystycznych dla warunków letnich. Unikaj długich tras gdyż zimą dzień jest krótki. 

Chroń siebie oraz przyrodę! Nie poruszaj się po terenie Parku po zmroku i przed świtem.

Cisza i spokój są naturalnym elementem życia lasu i połonin. Hałas niepokoi zwierzęta i naraża je na niepotrzebny stres. Ciche otoczenie sprzyja relaksowi i podziwianiu przyrody, a jednocześnie pozwala dzikim zwierzętom żyć w spokoju.

Park jest domem dzikich zwierząt i jako goście powinniśmy dbać o to, żeby jego mieszkańcy mogli żyć w sposób naturalny. Zawsze zabieraj z sobą niedojedzone kanapki, resztki pożywienia, czy owoce. Zwierzęta nie potrzebują dokarmiania, a kuszące resztki pokarmów przyciągną je w okolice szlaku narażając turystów. Niedźwiedzie czy lisy, przyzwyczajone do obecności człowieka stają się niebezpieczne dla ludzi.

W okresie zimowym wstęp na szlaki turystyczne jest bezpłatny, a dla zmotoryzowanych udostępniamy parkingi w Ustrzykach Górnych (wejście na Poł. Caryńską), Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych. Za korzystanie z parkingów może być pobierana opłata.

W terenie można skorzystać z toalet na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Bukowskiej, przy szlaku Stare Sioło – Przełęcz Orłowicza oraz z sanitariatów w Wołosatem przy parkingu.

Podczas wyjątkowo niekorzystnych zjawisk, takich jak śnieżyce, oblodzenie szlaków, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy lub zerwanie kładek na potokach, niektóre szlaki lub ich odcinki mogą być okresowo zamknięte. Informacja na ten temat jest umieszczana na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Z myślą o bezpieczeństwie osób odwiedzających Park w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został nowy system oznakowania szlaków turystycznych. Powyżej górnej granicy lasu spotkają Państwo czerwone tyczki o wysokości 250 cm, na których znajdują się pomarańczowe tabliczki z numerami. Na terenie Parku znajduje się łącznie 600 szt. tego typu oznakowań.

Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300 podając nr tabliczki, przy której Państwo się znajdują. 
Dlatego prosimy, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu, gdyż od jego trwałości zależeć może ludzkie życie! 

Jednocześnie apelujemy do wszystkich turystów, aby pamiętali o pobieraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy.


Bieszczadzki Park Narodowy

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiestrzyńska i Rudzka z historycznym sukcesem! Zdobyły pierwszy Młodzieżowy Puchar Polski
Następny artykuł“Kumoterki” na Lichajówkach (zdjęcia)