A A+ A++

Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Wolność religijna i inne prawa człowieka: zagrożenia i trendy”, odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca 2023 r. w Toruniu. Organizowana jest w ramach projektu „Laboratorium Wolności Religijnej”, realizowanego przez Fundację Pro Futuro Theologiae działającą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konferencja ma na celu omówienie głównych zagadnień związanych z ochroną i promocją wolności religijnej na styku z innymi prawami człowieka, aby lepiej zrozumieć aktualne zagrożenia i trendy związane z obecnością religii w życiu publicznym. Organizatorzy są bowiem przekonani, iż wspólny głos jest silniejszy niż indywidualnie podejmowane wysiłki na rzecz wolności religijnej.

W wydarzeniu weźmie udział wielu naukowców, praktyków oraz przedstawicieli grup społeczeństwa obywatelskiego z całego świata, którzy z perspektywy wielu dziedzin naukowych, takich jak prawo, filozofia, teologia czy socjologia wspólnie zastanowią się jak można zwiększyć ochronę, zapobieganie i promowanie wolności religii lub przekonań na całym świecie.

Materiały organizatora

Poszanowanie wolności religii lub przekonań w życiu publicznym jest bardzo ważną kwestią w obecnym globalnym klimacie niestabilności, konfliktów i zagrożenia bezpieczeństwa. Wciąż zdecydowanie zbyt wiele grup religijnych i jednostek na całym świecie zmaga się z przemocą, marginalizacją i stygmatyzacją na tle wyznaniowym. Należyta ochrona praw człowieka, w tym wolności religijnej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego i powinna być nieodłączną częścią agendy politycznej każdego kraju.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli wybitni specjaliści prawa wyznaniowego zarówno z Polski (m.in. ks. Franciszek Longchamps de Beriér, Paweł Skibiński, Marek Bielecki), jak i zagranicy (Asher Maoz z Izraela, Mark Hill z Wielkiej Brytanii, Hans-Martien ten Napel z Niderlandów, Andrea Pin z Włoch, Christine Mengès-Le Pape z Francji, Manuel Lazaro Pulido oraz Javier Martinez Torrón z Hiszpanii). Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele organizacji zajmujących się pomocą osobom prześladowań religijnych (m.in. Marcela Szymanski – Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Łukasz Wilczyński oraz Illia Djadi z Open Doors, Felix Boellmann z ADF International, Todd Huizinga z waszyngtońskiego Instytutu Wolności Religijnej, Madeleine Enzlberger z wiedeńskiego Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie).

Własnymi doświadczeniami podzielą się z uczestnikami konferencji również osoby, które w przeszłości stały się świadkami przemocy na tle wyznaniowym pochodzące z Syrii i Nigerii.

Konferencję poprzedzają dedykowane prawnikom warsztaty pt. „Regulowanie religii w dobie globalizacji”, służące m. in. poznaniu specyfiki obrony prawa do wolności religijnej w systemie common law.

Rejestracja na oba wydarzenia możliwa jest poprzez stronę internetową Laboratorium Wolności Religijnej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Legnica: Uwaga! Kolejny etap przebudowy ulicy Pocztowej
Następny artykuł“Час є найціннішим ресурсом на планеті”: Зеленський звернувся до студентів Університету імені Джонcа Гопкінса. Відео