A A+ A++

Razem z premierem Mateuszem Morawieckim zainaugurujemy w piątek kampanię dot. szczepień przeciw HPV i przedstawimy jej szczegóły – zapowiedział podczas czwartkowej konferencji szef MZ Adam Niedzielski. Nieodpłatne szczepionki chroniące w przyszłości przed nowotworami narządów płciowych mają być dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Minister zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej zapytany został o szczepienia przeciw HPV oraz kampanię informacyjną z nimi związaną. “Jutro, razem z panem premierem Morawieckim zainaugurujemy tę kampanię i przedstawimy szczegóły” – odpowiedział.

Jednocześnie wyjaśnił, że e-szkolenia dla przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej dotyczące przebiegu szczepień przeciw HPV dla 12 i 13-latków cały czas się odbywają.

Niedzielski przekazał również, że do zapisów na szczepienie zostanie wykorzystany system e-rejestracji. Jednocześnie wskazał, że w piątek zostaną podane zarówno szczegóły dotyczące samej akcji szczepień, jak i kampanii informującej.

Jak dodał rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz, POZ zamawiają już szczepionki, a osoby, które mają przeprowadzać szczepienie są wyszkolone w tym zakresie.

W Polsce każdego roku notuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). W przeważającej większości są to raki szyjki macicy, ale nie tylko. To także nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy. Co roku rozpoznawanych jest także kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych. Chorobom tym można zapobiegać dzięki szczepieniom.

Szczepienie przyjęte przez dziecko chroni je przez całe życie. Szczepionki przeciw HPV zapewniają ochronę przed chorobami (w szczególności przed złośliwymi nowotworami), bo uruchomiają naturalne mechanizmy obronne.

Najskuteczniejsze są wtedy, kiedy zostaną podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej – dlatego ważne są szczepienia i edukacja młodzieży. Szczepienie przeciw HPV chroni w niemal 100 proc. przed rakiem szyjki macicy. Zapewnia również ochronę przed m.in. rakiem odbytu, prącia i kłykcinami kończystymi – czyli brodawkami narządów płciowych.

Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia bezpłatne szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt powinny ruszyć od czerwca. Według informacji resortu realizacja szczepień przeciw HPV ma się odbywać w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. Nieodpłatne szczepionki będą dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Są także miejskie programy szczepień – m.in. Warszawa oferuje bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dwunastolatków.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTajemnica płodności czyli Kościół jako Oblubienica i Matka
Następny artykułKierowca jechał z dzieckiem ponad 200 km/h. Twierdzi, że po prostu się spieszył