A A+ A++

Uroczysta impreza jubileuszowa organizowana z tej okazji odbędzie się w sobotę 27 maja w Dobrkowie. Zaproszeni na nią są zarówno członkowie jak i sympatycy Sokoła.

Inicjatorem powstania Gniazda Sokolego w Dobrkowie był ks. Władysław Szewczyk. Pochodzący z tej miejscowości kapłan wygłosił płomienne, jak je określa prezes Józef Wolański, kazanie, w którym sugerował, by stworzyć coś, dzięki czemu młodzież miałaby zajęcie. A jako że był już po wcześniejszych rozmowach z prezes towarzystwa z Tarnowa Andrzejem Olejnikiem, miał też pomysł, co by to miało być.

Tydzień po tym kazaniu, a dokładniej 19 października 1998 roku, doszło do spotkania założycielskiego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Dobrków. Uczestniczyło w nim 18 osób, a prezesem wybrany został Józef Wolański.

– Prosił mnie wtedy prałat, żebym przyjął prezesostwo na jedną kadencję, a pełnię tę funkcję do dzisiaj – stwierdza Józef Wolański.

Statut tej organizacji przewiduje działalność na czterech płaszczyznach: religijnej, edukacyjno-patriotycznej, sportowej i towarzysko-integracyjnej. I każdą z nich towarzystwo przez minione 25 lat realizowało.

Organizowane były pielgrzymki rowerowe do Dębowca, Tuchowa i Częstochowy, a także inne wyjazdy jak choćby ten na cmentarz Orląt we Lwowie. We wszystkich uroczystościach religijnych i patriotycznych uczestniczył poczet sztandarowy PTG Sokół Dobrków.

Opiekują się pomnikiem papieża św. Jana Pawła II przy kościele w Dobrkowie. W pierwszą niedzielę maja spotykają się przy nim na nabożeństwie majowym, a w ostatnią niedzielę października na różańcowym.

– W tym roku wyjątkowo spotkamy się przy nim 27 maja na jubileusz 25-lecia – mówi prezes.

Drużyna Sokoła, a ostatnio nawet dwie, brały udział w Pilźnieńskiej Amatorskiej Lidze Piłki Siatkowej, i to z sukcesami. Pierwsze kroki stawiali w niej tacy zawodnicy jak Rafał Buszek z Podgrodzia, który w 2014 roku zdobył tytuł Mistrza Świata, czy też Daniel Popiela z Gębiczyny, który obecnie gra w I-ligowej drużynie Norwid Częstochowa. Członkowie towarzystwa uczestniczyli również w imprezach kolarskich, startując np. na Tour de Pologne dla amatorów.

PTG Sokół Dobrków obecnie liczy 86 członków, w tym 20 kobiet i 66 mężczyzn. Najstarszym jest 84-letni druh Józef Bąk z Parkosza, a najmłodszym 16-letni Norbert Lesiak z Podgrodzia, który z racji niepełnoletności został nim za zgodą rodziców.

Program obchodów jubileuszowych przedstawia się następująco:
14:00 – msza św. w kościele Narodzenia NMP w Dobrkowej, której przewodniczył będzie proboszcz ks. Stanisław Jędrzejczyk
15:00 – sesja historyczno-wspomnieniowa w Szkole Podstawowej w Dobrkowie, podczas której będzie mowa o historii powstania i działalności Sokoła w Polsce oraz Gniazd Sokolich w Tarnowie i Pilźnie
16:00 – wystąpienie prezesa PTG Sokół Dobrków Józefa Wolańskiego oraz ks. Władysława Szewczyka i prezentacja działalności Dobrkowskiego Gniazda, rozstrzygnięcie konkursu Wiedza o Sokole, podziękowania, wyróżnienia
17:30 – poczęstunek i wspólna biesiada
19:00 – piknik i zabawa taneczna na stadionie (zagra zespół Comodo)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSoboń: Założenia do projektu budżetu na 2024 r. nie będą się mocno różnić od przyjętych w APK
Następny artykułWTA w Strasburgu: Magda Linette – Anastazja Pawluczenkowa. Relacja i wynik na żywo