A A+ A++

Polki wciąż przedwcześnie umierają z powodu raka endometrium, zwanego inaczej rakiem trzonu macicy. Co prawda tego rodzaju nowotwór jest coraz większym problem także innych krajach europejskich, ale śmiertelność w Polsce zamiast maleć rośnie. O tym dlaczego tak się dzieje rozmawiali uczestnicy panelu podczas konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy 2023.

Rak endometrium: rośnie liczna zgonów w Polsce

Diagnozę raka szyjki macicy corocznie słyszy ok. 6 tys. Polek. Naszą specyfiką jest jednak rosnąca liczba zgonów. Co roku jest ich blisko 2000.

Jak leczyć raka endometrium, najczęstszego zabójcę w nowotworach ginekologicznych?

Typowa triada czynników ryzyka zachorowania na ten nowotwór to nadciśnienie tętnicze, otyłość i cukrzyca, a więc choroby cywilizacyjne – powiedział prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Jak zaznaczył ekspert, rosnąca śmiertelność może być natomiast wynikiem nieoptymalnego leczenia, zwłaszcza po zabiegu operacyjnym, co przyczynia się do większej liczby nawrotów choroby.

Rośnie szansa na lek dla pacjentek z pierwotnie zaawansowanym lub nawrotowym rakiem endometrium
Rośnie szansa na lek dla pacjentek z pierwotnie zaawansowanym lub nawrotowym rakiem endometrium

W 2005 r. 18 proc. kobiet, u których wykryto tego typu nowotwór umierało. To mieściło się w standardach światowych. Przy wzrastającej populacji chorych, nagle ten współczynnik zaczął rosnąć. Jakiś czas temu było to 21%, w 2018 r. już 28%, 31% w 2019 r. i 35% w 2020. To oznacza, że nasza rezygnacja z leczenia uzupełniającego jest prawdopodobnie zbyt szeroka – dodał dr hab. n. med. Radosław Mądry – Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Pojawiły się jednak ostatnio dwa czynniki, które mogą odwrócić ten niekorzystny trend. Pierwsza z nich to nowe wytyczne opublikowane przez PTGO, drugi to pozytywna Rekomendacja Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dotycząca refundacji immunoterapii dla pacjentek z nawrotowym, zaawansowanym rakiem endometrium.

 Rzeczą podstawową, którą powinniśmy robić, to zachęcać całe środowisko medyczne i pacjentki żeby, leczyły się w ośrodkach doświadczonych, co powinno przynieść najlepsze efekty – zaapelowała dr hab. Ewa Kalinka z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Regionalnego Onkologicznego Ośrodka w Łodzi.

Dostęp do immunoterapii wyrówna szanse Polek w walce z rakiem endometrium 
Dostęp do immunoterapii wyrówna szanse Polek w walce z rakiem endometrium 

Rak endometrium (inna nazwa rak trzonu macicy) – cztery różne podtypy

Wytyczne PTGO, o których mówili eksperci szczegółowo opisują ścieżkę pacjentek, uwzględniając ponadto zróżnicowanie raka endometrium. Nie jest to bowiem choroba jednorodna. Obecnie wyróżnia się 4 podtypy raka trzony macicy o różnych rokowaniach i sposobach postępowania klinicznego.

W poszczególnych podtypach molekularnych, które warto aby były oznaczone jak najwcześniej na drodze onkologicznej pacjentki, mamy różne wskazania do leczenia, są różne czynniki ryzyka nawrotu, różne rokowania – tłumaczy dr Anna Dańska-Bidzińska ze Szpitala Klinicznego WUM w Warszawie.

– U pacjentek z nawrotowym czy pierwotnie zaawansowanym rakiem trzonu macicy, nasze możliwości postępowania są bardzo ograniczone, szczególnie u tych chorych, które były leczone systemowo, chemioterapią opartą na paklitakselu i karboplatynie. U tych pacjentek możliwość leczenia drugiego rzutu jest niewielka. Natomiast jest grupa chorych, która należy do jednego z podtypów molekularnych, to są pacjentki, które mają stwierdzony zaburzony mechanizm naprawy niesparowanych zasad, charakteryzujący się wysoką niestabilnością mikrosatelitarną i to są pacjentki, które są idealnymi kandydatkami do zastosowania immunoterapii  – dodaje.

Nadwaga i brak ruchu zwiększają ryzyko raka
Nadwaga i brak ruchu zwiększają ryzyko raka

Immunoterapia na raka endometrium dostępna w finansowaniu ratunkowym

Wszyscy eksperci biorący udział w dyskusji podkreślali, że immunoterapia to niezwykle skuteczna metoda leczenia, która znacząco poprawia sytuację chorych. Skuteczność immunoterapii dostrzegła też Agencja Technologii Medycznych i Taryfikacji. Niedawno opublikowana została pozytywna Rekomendacja Prezesa AOTMiT dla sfinansowania tej technologii. Jak na razie jedyna możliwość pokrycia kosztów tego leczenia w Polsce istnieje w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

– Efekty tej metody są niezwykle spektakularne. Dzisiaj mamy się jedynie możliwość występowania o ratunkowy dostęp do tej terapii. Jest to mechanizm możliwy tylko w niektórych szpitalach, najczęściej największych, publicznych, które są w sieci onkologicznej. Część pacjentek po prostu nie ma do tego dostępu – zauważa dr hab. Ewa Kalinka.

– Chcielibyśmy mieć finansowany mechanizm refundacji immunoterapii w ogóle w Polsce dla chorych z rakiem endometrium w ramach programu lekowego albo innego mechanizmu szeroko dostępnego. To jest na pewno to, na co bardzo nasze chore bardzo czekają – dodaje dr hab. Ewa Kalinka.

Autor: Dariusz Jarosz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKsiążę Harry przegrał w sądzie z brytyjskim MSW
Następny artykułTo przepiękna roślina do domu, ale wymagająca. Dzięki tym prostym zasadom na pewno zakwitnie ponownie