A A+ A++
fot. Polska 2050 Szymona Hołowni w Płocku

Płoccy działacze Polski 2050 Szymona Hołowni przedstawili 10 propozycji ugrupowania skierowanych do przedsiębiorców.

Przedstawiciele Koła Partii Polska 2050 Szymona Hołowni w okręgu płocko-ciechanowskim 16 maja zaprezentowali 10 propozycji zmian dla przedsiębiorców. Konferencję prasową na nabrzeżu osiedla Radziwie poprowadził Rafał Nadratowski, Przewodniczący Koła Partii w okręgu nr 16 (płocko-ciechanowskim).

– “Polska na 6” według Polska 2050 Szymona Hołowni to Polska, w której rodzimi przedsiębiorcy, zwłaszcza ci mali i średni, mogą swobodnie działać. Przedsiębiorcy są jednym z głównych motorów rozwoju gospodarczego. Tworzą miejsca pracy i generują inwestycje. Zadaniem rządu jest tworzenie jak najlepszych warunków dla ich rozwoju i stworzenie poczucia, że praca jest szanowana, przedsiębiorcy nie są traktowani jak przestępcy, a płacone przez nich podatki nie są marnowane – mówił przewodniczący Rafał Nadratowski.

Z kolei Członek Zarządu Koła Partii Marcin Kowalski w czasie konferencji odniósł się do sytuacji przedsiębiorców w relacjach z urzędami i sądami.

– Urzędy państwowe, w tym urzędy skarbowe, bardzo często zajmują konta i majątki podatników bez decyzji sądu. W takim przypadku to podatnik-przedsiębiorca musi udowodnić swoją niewinność, co bardzo często trwa latami. Dlatego uważamy, że powinno istnieć domniemanie niewinności podatnika i dopiero po nakazie sądowym mogło następować zamrażanie majątku przedsiębiorcy – zaznaczał Marcin Kowalski.

Sekretarz Koła Partii Polska 2050 Szymona Hołowni Marek Krawczyk przedstawiał propozycje dla osób fizycznych
prowadzących działalność gospodarczą.

– Proste przepisy dla mikrofirm. To szczególnie ważne, mając przed oczami niewielkie lokalne firmy, będące przecież siłą napędową rozwoju Płocka! Nie może być tak, że obowiązują je tak samo skomplikowane przepisy, jak wielkie przedsiębiorstwa i korporacje. Planujemy zdecydowanie zmniejszyć obciążenia proceduralne, skarbowe i administracyjne ciążące na najmniejszych podmiotach gospodarczych – podkreślał Marek Krawczyk.

W trakcie konferencji głos zabrał również Przemysław Cybulski, Członek Koła Partii, a na co dzień płocki przedsiębiorca z branży budowlanej.

– Wiele osób obawia się rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej właśnie ze względu na niejasne przepisy podatkowe oraz dziesiątki wymagań, które każda, nawet najmniejsza firma musi spełnić. Przedsiębiorcy nie odmawiają płacenia podatków, chcą jednak aby były one proste i przewidywalne – mówił Przemysław Cybulski.

Propozycje Polski 2050 Szymona Hołowni dla przedsiębiorców

fot. Polska 2050 Szymona Hołowni w Płocku

Żadnych podwyżek PIT CIT i VAT

Mamy do czynienia z nierównowagą budżetową i spadkiem wzrostu PKB. Każda przyszła władza będzie stała przed pokusą łatania dziur budżetowych przez podniesienie podatków. Deklarujemy, że będziemy się sprzeciwiać takiej podwyżce przez 3 lata po wyborach, do czasu, w którym poznamy skalę uwolnionego wzrostu gospodarczego i możliwych do uzyskania oszczędności.

Przewidywalność podatków

Po 3-letnim moratorium zobowiązujemy się do wprowadzania zmian w PIT i CIT maksymalnie raz w roku z odpowiednio długim vacatio legis. Wszelkie inne przepisy podatkowe będą wchodziły w życie maksymalnie dwa razy w roku (1 stycznia i 1 lipca). Wprowadzimy przepisy zobowiązujące do odpowiednio długich okresów na konsultacje społeczne wszystkich zmian w prawie podatkowym.

Dotyczy to także wszelkich obowiązków narzucanych przez Państwo na przedsiębiorców, którzy powinni mieć prawo do konsultacji społecznych i odpowiednio długich vacatio legis na dostosowanie się i wdrożenie narzucanych na nich nowych obowiązków.

Decyzje nie mogą działać wstecz. Sytuacja jak w przypadku opodatkowania pojazdów po leasingu, narzuconego przez tzw. polski ład osobom, które zawarły już umowę leasingu, nie może mieć miejsca. Należy powrócić tu do poprzednich zasad. Przepisy podatkowe należy też zdecydowanie uprościć.

VAT od zapłaconej faktury

Dzisiaj po wystawieniu faktury przedsiębiorca musi odprowadzić podatek VAT niezależnie od tego, czy faktura została opłacona. To zwłaszcza w małych firmach prowadzi często do utraty płynności. Wprowadzimy zasadę zwalniającą z takiego obowiązku do momentu uregulowania należności przez dłużnika.

Zasiłek chorobowy od pierwszego dnia

Uważamy za niesprawiedliwą sytuację, w której przedsiębiorca opłaca składkę chorobową, ale musi jednocześnie wypłacać zasiłek chorobowy przez pierwszych 33 dni choroby. Wszyscy pracownicy powinni być objęci tym ubezpieczeniem od pierwszego dnia zwolnienia. Na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych powinien też spoczywać obowiązek przeciwdziałania nadużywaniu takich zwolnień.

Domniemanie niewinności podatnika

Sytuacja, w której to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia swojej niewinności, jest nie do przyjęcia. Dzisiaj w Polsce urząd skarbowy może zająć wszystkie konta podatnika i zwolnić je dopiero po udowodnieniu niewinności. W skrajnych przypadkach może to zająć kilka lat.

Sprawy karno-skarbowe i postępowania podatkowe muszą podlegać tej samej zasadzie co sprawy karne – zasadzie domniemania niewinności. Zamrażanie majątku podatnika bez decyzji sądu musi zostać zakazane.

„Karniaki” za błędy urzędów

Wobec podatników i przedsiębiorców obowiązuje zasada zera tolerancji. Tymczasem urzędy nie są rozliczane z terminów i błędnych decyzji. Opóźnienie w wydaniu decyzji uniemożliwia podjęcie drogi odwoławczej, a błąd urzędu może mieć dramatyczne skutki dla podatnika i przedsiębiorcy. Wprowadzimy „karniaki” czyli kary finansowe dla urzędów, które przekroczą ustawowe terminy na podjęcie decyzji. Chcemy też uproszczenia systemu dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa.

Proste przepisy dla mikrofirm

W Polsce stosowane są te same zasady i wymogi dla wielkich korporacji i mikrofirm. To powoduje ogromne przeciążenie tych ostatnich. Wprowadzimy ograniczenie stosowania wybranych przepisów wobec mikro- i małych firm do czasu osiągnięcia przez nie określonych poziomów zatrudnienia i obrotów.

Składka zdrowotna, a nie podatek

Zmienimy zasady naliczania składki zdrowotnej tak by miała ona charakter składki, a nie podatku zdrowotnego. Składka powinna stanowić koszt funkcjonowania przedsiębiorstwa niezależnie od charakteru prowadzenia działalności gospodarczej czy formy rozliczenia. Nie należy jej także naliczać od przychodów przedsiębiorstwa czy zysków ze sprzedaży majątku trwałego.

Zwiększenie skuteczności sądów gospodarczych

Organizacja polskiego sądownictwa gospodarczego sprawia, że wcześniej można doczekać się wyroku przed Sądem Ostatecznym, niż Sądem Okręgowym. Należy zwiększyć obsadę sądów gospodarczych i przekazać proste sprawy do rozstrzygania przez asesorów sądowych.

Przyjazne zasady interpretacji podatkowych

Przedsiębiorcy czekają dziś bardzo długo na złożone przez nich zapytania dotyczące indywidualnych interpretacji podatkowych. Należy skrócić terminy wydawania interpretacji indywidualnych oraz dążyć do rozszerzenia stosowania interpretacji indywidualnych na osoby, które nie składały wniosku, ale znajdują się w adekwatnej sytuacji prawnej.

fot. Polska 2050 Szymona Hołowni w Płocku
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁódź. Nie żyje 14-letni Jakub Zarychta. Był bramkarzem miejscowego PSV
Następny artykułXXII Regionalny Turniej Tenisa Stołowego 'Bawmy się razem' (FOTO)