A A+ A++

Rada Ministrów poinformowała o przyjęciu projektu ustawy dotyczącej zniesienia opłat dla samochodów osobowych i motocykli za korzystanie z krajowych autostrad. Zakłada ona, że że od 1 lipca 2023 r. nie trzeba będzie płacić za przejazd na autostradach zarządzanych przez GDDKiA.

W niedzielę, podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że państwowe odcinki autostrad jeszcze w tym roku będą bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli. Już wczoraj po południu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie.

Darmowe autostrady w Polsce już od 1 lipca 2023

Przewiduje ona całkowite zniesienie opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli na autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Oznacza to, że kierowcy pojazdów do 3,5-tony korzystający z autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica, od 1 lipca 2023 nie będą obarczeni koniecznością wnoszenia opłaty w systemie e-TOLL.

Nowe przepisy mają ponadto na celu zablokowanie możliwości wprowadzenia opłat także na pozostałych zarządzanych przez GDDKiA autostradach, które są obecnie bezpłatne, a także na odcinkach, które są w realizacji.

Bez opłat także na prywatnych autostradach

Warto także wspomnieć niedawne słowa Mateusza Morawieckiego. Zdaniem premiera, rząd zamierza zająć się również autostradami obsługiwanymi przez koncesjonariuszy. Chodzi o odcinki A1 Gdańsk – Toruń, A2 Konin – Nowy Tomyśl – Świecko oraz A4 Katowice – Kraków. 

Kwestie te skomentował także minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jego zdaniem brak opłat na prywatnych autostradach wymaga od rządu przenegocjowania warunków oraz ustalenia “w jakim mechanizmie prawnym” będzie to realizowane. Minister zapewnił jednak, że rząd ma załatwić sprawę w ciągu roku, dzięki czemu kierowcy będą mogli pojechać dowolną autostradą w kraju, bez żadnych bramek i opłat po drodze.

Co tak naprawdę zyskają kierowcy? Projekt ustawy w sk … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWełna mineralna – jak używać, typy wełny.
Następny artykułSzpital Psychiatryczny w Rybniku ma już 137 lat. Co się dzieje w murach lecznicy?