Od 15 czerwca odwiedzający Miejsce Pamięci Auschwitz będą korzystać z nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, które znajdować się będzie się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55. W tym miejscu rozpoczynać się będzie zwiedzanie Muzeum. Odwiedzający przechodzić będą na teren Miejsca Pamięci oraz wracać do budynku po wizycie, osobnymi przejściami podziemnymi.
– Nowe Centrum Obsługi powstało w historycznym budynkach związanych z historią obozu, które tym samym stają się dostępne dla odwiedzających. Cała infrastruktura jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część pomieszczeń przeznaczona została na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Utworzony został także punkt informacji o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.
W związku z utworzeniem centrum zmieni się droga dojazdowa do Muzeum. Sugerujemy od 15 czerwca wjazd na ul. Więźniów Oświęcimia od strony ul. Legionów (DW 933)
Zobacz punkt dojazdu na mapie
Koordynaty GPS:
50°01’47.2″N 19°12’17.3”E
50.029763, 19.204816
Nowe centrum powstało w bezpośredniej bliskości historycznego terenu byłego obozu. Całość projektu obejmuje budynek wejściowy, w którym znajdują się m.in.: księgarnia i przestrzeń usług gastronomicznych oraz parking dla autokarów i samochodów osobowych wraz z przechowalnią bagażu i toaletami. Zmodernizowana została także sala kinowa, gdzie odwiedzający mogą obejrzeć film wstępny.
Obok Centrum powstaje nowoczesny, trzypiętrowy hostel. Utworzona w ten sposób baza noclegowa zapewni w przyszłości zakwaterowanie wolontariuszom, praktykantom i osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach.
Inwestycje te realizowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014‑2020, wsparciu Ronalda S. Laudera oraz Joela i Ulriki Citron, dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych Muzeum.
Dzięki realizacji projektu uratowany przed zniszczeniem został historyczny budynek, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS