“Wtajemniczone” odwołuje się do innego archetypu, na którym zbudowane są dramaty, thrillery czy filmy grozy. Przedstawia bowiem sytuację, w której najgorszym złem staje się przeciętny, zwykły człowiek. W przypadku filmu Beth de Araujo w demony nienawiści przeobrażają się z pozoru delikatne kobiety, matki, żony, nasz sąsiadki, które mijamy na klatkach schodowych czy na chodnikach.
Akcja dramatu rozgrywa się w czasie rzeczywistym i przedstawia jedno popołudnie z życia Emily, energicznej przedszkolanki z przedmieścia, która organizuje w kościele spotkanie dla kobiet z sąsiedztwa. Łączy je wszystkie podobny światopogląd. Narzekają na polityczną poprawność, ruchy społeczne typu Black Lives Matters, feministki. Werbalnie (na razie) atakują mniejszości etniczne, Żydów.
Neonazistowską pogawędkę przerywa pastor, który wyprasza panie ze swojego kościoła. Bohaterki idą więc kupić wino do sklepu, gdzie spotykają osoby azjatyckiego pochodzenia. Tam dochodzi do sprzeczki, Emily i jej grupa daje ujście nagromadzonym emocjom, uprzedzeniom i wierze we własną wyższość. Kilka niegroźnych z pozoru słów rozpoczyna lawinę dramatycznych wydarzeń.
Krytyk z Chicago napisał: “Ten film jest przerażający, bo tak bliski jest prawdy. W niektórych ludziach stężenie złych emocji jest tak ogromne, że wystarczy iskra, aby doszło do tragedii. Wszyscy dobrze pamiętamy wydarzenia z 6 stycznia 2021 roku, gdy tysiące osób, pod wpływem impulsu, przeprowadziło szturm na Kapitol. To były wydarzenia na masową skalę. Podobny dramat, tyle, że o lokalnym zasięgu przedstawia film Beth de Araujo”.
Amerykańscy widzowie nazywają thriller “Wtajemniczone” (w oryginale “Soft & Quiet”) “emocjonalnym rollercoasterem”, który sprawia, że podczas oglądania filmu “czujesz się nieswojo”. Przerażające ostatnie sceny filmu sprawiają, że wiele osób przerywa seans, wyrwane ze sfery komfortu. “Beth de Araujo pokazała widzom, jak świat naszych przedmieść wygląda z bliska. To, co widzimy na ekranie jest bardzo realne, wręcz namacalne” – podsumowuje krytyk.
W Polsce “Wtajemniczone” można na razie oglądać w wypożyczalniach VOD Canal+, Player, Polsat Box Go. W niektórych krajach znajduje się również w efercie Netfliksa.
W najnowszym odcinkupodcastu“Clickbait” bierzemy na warsztat finały tegorocznej Eurowizji, rozprawiamy o “Yellowstone” z Kevinem Costnerem oraz polecamy trzy książki, od których nie będziecie mogli się oderwać w maju. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS