Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej walki obu ekip. Od stanu 13:13 inicjatywę przejęły jednak rzeszowianki, które lepiej prezentowały się w przyjęciu i skuteczniej atakowały. Po serii wygranych akcji odskoczyły na pięć oczek, a w końcówce kontrolowały sytuację. Developres wygrał 25:17, a seta zamknęła efektownym blokiem Katarzyna Wenerska.

W drugiej odsłonie również oglądaliśmy wyrównaną walkę do stanu 13:13, tym razem jednak to łodzianki zaczęły budować przewagę w środkowej części seta (13:16, 15:20 – po asie Valentiny Diouf). W końcówce gospodynie próbowały zmniejszyć straty, ale ŁKS utrzymał przewagę. Zepsuta zagrywka rzeszowianek ustaliła wynik na 22:25.

Set numer trzy to dobre otwarcie przyjezdnych, które uzyskały przewagę po serii czterech wygranych akcji (2:5). Później punktową serią popisały się siatkarki Developresu i z 10:12 zrobiło się 14:12. Nie zdołały jednak długo utrzymać tej zaliczki, bo znów łodzianki wygrały kilka akcji z rzędu i z wyniku 16:15 zrobiło się 16:21. Gospodynie nie rezygnowały, dwie dobre zagrywki Anny Obiały pozwoliły złapać kontakt (22:23). Siatkarki ŁKS wygrały kluczowe akcje, kończąc seta punktowym blokiem (22:25).

Rzeszowianki znalazły się pod ścianą, ale kolejnego seta rozpoczęły efektownie. Asy serwisowe Ann Kalandadze (3:1, 5:1) i Gabrieli Orvosovej (9:4) pozwoliły zbudować przewagę. Łodzianki mozolnie zmniejszały różnicę i zdołały odrobić straty (17:17). To oznaczało emocjonującą końcówkę, w której lepsze były gospodynie (25:22).

Spotkanie rozstrzygnął więc tie-break. Znów dobre zagrywki Kalandadze pozwoliły rzeszowiankom wypracować zaliczkę na początku seta (6:2). Siatkarki ŁKS zmniejszyły straty, ale po punktowym bloku gospodynie miały trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). W drugiej części tie-breaka utrzymywały przewagę, ale seria trzech wygranych akcji dała przyjezdnym punktowy kontakt (12:11). W końcówce łodzianki odrobiły straty (13:13) i emocje sięgnęły zenitu. Dwa punktowe bloki w kolejnych akcjach (13:15) dały drużynie ŁKS Commercecon Łódź wygraną w meczu i mistrzostwo Polski!

Skrót meczu Developres – ŁKS:

Najwięcej punktów: Ann Kalandadze (29), Gabriela Orvosova (22), Weronika Centka (13) – Developres; Valentina Diouf (36), Julita Piasecka (13), Lana Scuka (11) – ŁKS. MVP: Valentina Diouf (30/62 = 48% skuteczności w ataku + 2 asy + 4 bloki).

Siatkarki ŁKS Commercecon Łódź wywalczyły mistrzostwo Polski po raz trzeci w historii. Wcześniej triumfowały w latach 1983 (trener Jerzy Matlak) i 2019 (trener Michal Masek).

Developres: Weronika Centka, Katarzyna Wenerska, Ann Kalandadze, Magdalena Jurczyk, Gabriela Orvosova, Jelena Blagojević – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Anna Obiała, Julia Bińczycka, Izabella Rapacz, Weronika Szlagowska. Trener: Stéphane Antiga.
ŁKS: Julita Piasecka, Aleksandra Gryka, Roberta Ratzke, Lana Scuka, Kamila Witkowska, Valentina Diouf – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Martyna Grajber-Nowakowska, Angelika Gajer, Kinga Drabek. Trener: Alessandro Chiappini.

Wyniki meczów finałowych Tauron Ligi 2023:

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 3—1 dla ŁKS Commercecon Łódź

2023-05-03: ŁKS Commercecon Łódź – Developres Bella Dolina Rzeszów 1:3 (14:25, 25:18, 21:25, 16:25)
2023-05-07: Developres Bella Dolina Rzeszów – ŁKS Commercecon Łódź 2:3 (25:13, 25:18, 24:26, 23:25, 12:15)
2023-05-13: Developres Bella Dolina Rzeszów – ŁKS Commercecon Łódź 2:3 (25:17, 22:25, 22:25, 25:22, 13:15).