A A+ A++

Planując podróż z wyprzedzeniem sprawdźmy terminy ważności dokumentów. Pamiętajmy, że każdy podróżny, w tym dzieci, muszą mieć swój dokument. Podstawowym dokumentem podróży jest paszport. Wykorzystywany jest on podczas podróży poza strefę Schengen. W przypadku wyprawy do krajów w strefie Schengen, do podróży wystarczy dowód osobisty. Dokumenty te potwierdzają naszą tożsamość oraz obywatelstwo.
Upewnijmy się czy w kraju docelowym wymagana jest wiza. Kompleksowe informacje o wymogach w poszczególnych krajach świata dostępne są w aplikacji „Polak za granicą” oraz serwisie internetowym MSZ RP pod zakładką „Informacje dla podróżujących”.
Pamiętajmy, że kontrola na granicy dokonywana jest nie tylko przez Straż Graniczą. Przewożone towary sprawdzane są też m.in. przez Służbę Celno-Skarbową. W przypadku przewozu towarów lub pamiątek z wakacji, upewnijmy się czy są one dozwolone i czy nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Tego typu informacje dostępne są m.in. na stronie internetowej granica.gov. W serwisie dostępne są również szacunkowe czasy oczekiwania na przekroczenie granicy, na kierunku wyjazdowym z Polski. Dzięki tym informacjom możemy wybrać dogodne przejście graniczne oraz miejsce gdzie najszybciej przekroczymy granicę.
Podróżując drogą lotniczą, zgłaszajmy się na lotnisko z wyprzedzeniem. Optymalny czas to ok. 2 godziny przed planowanym wylotem. Na lotnisku przejdziemy nie tylko kontrolę graniczą (o ile nasz lot jest poza strefę Schengen) ale również kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętajmy o bagażach. Pozostawienie bagażu bez opieki powoduje uruchomienie procedury bezpieczeństwa, która może nie tylko spowodować spóźnienie na upragniony lot, ale również może wiązać się z karą w postaci mandatu.
W przypadku podróży do strefy nadgranicznej pamiętajmy o zakazie wejścia na pas drogi granicznej. Na całym odcinku podkarpackiej granicy z Ukrainą, z wyjątkiem oznakowanych szlaków turystycznych w Bieszczadach, obowiązuje zakaz wejścia na ten 15-metrowy pas mierzony od linii granicy. Wzdłuż granicy ustawione są wyraźne tablice ostrzegawcze: „Pas drogi granicznej wejście zabronione” i „Granica państwa przekraczanie zabronione”. Dochodzi do zdarzeń, kiedy turyści wchodzą na pas graniczny lub przekraczają granicę aby wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie ze słupem granicznym. Taka „selfie-atrakcja” może skończyć się mandatem do 500 złotych.
Masz więcej pytań o zasadach podróży, wejdź na stronę strazgraniczna.pl/niezbędnik podróżnego. Znajdziesz tam więcej szczegółów m.in. o przekraczaniu granicy przez dzieci.
Bezpiecznego i udanego wypoczynku! 

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułShuvary Park – ulubiona, miejska strefa chill out’u zaprasza na weekend otwarcia, już 13-14 maja!
Następny artykułPrzyłóż do zacieków w muszli. “Wyżre” cały kamień z toalety