Mimo że temat kryptowalut znacznie ucichł od pewnego czasu, jeszcze nie tak dawno na ich wydobywaniu można było zarobić duże pieniądze. Nie chodzi tu nawet o prywatne osoby, a firmy dysponujące ogromnymi zasobami GPU, których przeznaczenie było tylko jedno – wspomniane kopanie kryptowalut. Jednak kiedy we wrześniu ubiegłego roku platforma Ethereum zmieniła swój model funkcjonowania, zyski tychże firm poszybowały w dół. Nadszedł więc czas na zmianę branży.
Od czasu, kiedy wydobywanie kryptowalut straciło swoją wielką rentowność, sporo dużych firm musiało działać szybko, aby nie stracić całego kapitału. Od wielu wymagało to dostosowania do błyskawicznie zmieniającego się rynku.
Duży polski przekręt na kryptowalutach wychodzi na jaw. Sławni influencerzy zamieszani w sprawę tokenów NFT
Zapewne wielu z nas dobrze kojarzy moment, w którym to platforma Ethereum przeszła z mechanizmu dowodu wykonanej pracy (Proof-of-Work) na mechanizm konsensusu nazywany dowodem stawki (Proof-of-Stake). Wrzesień zeszłego roku był dość pamiętnym miesiącem dla wielu wielkich firm, których działalność była ściśle powiązana z kryptowalutami. Z dnia na dzień zmieniło się dla nich wszystko. Spora część, mimo bycia gigantem w swojej dziedzinie (jak choćby Core Scientific) zbankrutowała jeszcze przed 2023 rokiem. Znaleźli się jednak pewni szczęśliwcy, którzy do teraz zarabiają spore pieniądze, a ich przyszłość maluje się w bardzo w jasnych barwach. Dlaczego więc jedne firmy upadły, a inne zarabiają jeszcze więcej?
Górnicy kryptowalut znaleźli nowy sposób na oszukiwanie graczy. Używają do tego kart graficznych oraz… farby
Dla kontekstu można dodać, że cała branża związana z kryptowalutami wydała szacunkowo nawet 15 mld dolarów na procesory graficzne. Pośród niej znalazły się dwie firmy: HIVE Blockchain i Hut 8 Mining. Pierwsza z nich w 2021 roku kupiła od NVIDII procesory graficzne na łączną kwotę wynoszącą 66 mln dolarów. Pod koniec ubiegłego roku na rynku pojawił się ChatGPT, a wraz z nim sporo usług, które wymagają ogromnej mocy obliczeniowej do działania. Nietrudno się domyślić, że przedsiębiorstwa te skierowały swoje zasoby właśnie w tym kierunku, oferując innym całkiem potężne maszyny. Jako że ten rynek będzie się tylko rozwijał, obie firmy przewidują, że z czasem zarobią jeszcze więcej niż do tej pory. Ich oferta powiększyła się także o udostępnianie systemów obliczeniowych o dużej skali (HPC) lub mówiąc bardziej ludzkim językiem – superkomputerów.
Źródło: TomsHardware
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS