A A+ A++

W Leśnym Ogrodzie botanicznym „Marszewo” po zimie obudziły się pszczoły środkowoeuropejskie.

Liczebność owadów zapylających od lat spada, w dużej mierze z powodu działalności człowieka. Znikanie owadów zapylających ma negatywny wpływ nie tylko na różnorodność biologiczną. Z tego względu coraz częściej podejmowane są różnorodne działania wspierające dzikie zapylacze.

Od 2019 roku rozwijany jest projekt „Reintrodukcja pszczoły środkowoeuropejskiej (Apis mellifera mellifera) w Nadleśnictwie Gdańsk”. Pszczoła środkowoeuropejska jest właściwym, rodzimym podgatunkiem pszczoły miodnej na terenie Polski.
Projekt obecnie jest realizowany w 3 leśnictwach: Rogulewo, Sopot i Marianowo oraz w pasiece zachowawczej w leśnictwie Stara Piła; w każdej lokalizacji zawieszonych jest 6 budek pszczelich.

Rodziny pszczele umieszczane są w tzw. budkach pszczelich z drewna i mat słomianych, wymyślonych i wykonanych na potrzeby tego projektu. W obrębie zgrupowania, 2 budki są zasiedlone rodzinami pszczelimi, natomiast pozostałe 4 pozostają wolne do późniejszego spontanicznego zasiedlenia przez pszczoły. Każda z budek pszczelich jest oznakowana, zaewidencjonowana i podlega cyklicznym kontrolom. W 2019 r. powstały dwie takie lokalizacje z budkami, w leśnictwach Sopot i Rogulewo. W obu przypadkach pszczoły przetrwały pierwszą zimę i obecnie są w dalszym ciągu monitorowane.
Pszczoły miodne występujące w przyrodzie w stanie dzikim w wielu miejscach praktycznie wyginęły, tym większa radość, że marszewskie pszczółki mają się całkiem dobrze.




Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Błaszczak wskazał winnego zaniechania obowiązków
Następny artykułDębicka dziesiątka i jedenastka najlepsze w miejskim Turnieju BRD