Jak Polacy oceniają Plan Balcerowicza, wprowadzony 1 stycznia 1990 roku, a który miał przeprowadzić Polskę z gospodarki centralnie sterowanej do świata wolnego rynku? Czy wielkie emocje, towarzyszące temu przedsięwzięciu, wciąż są żywe? Czy przeważa pamięć o niewiarygodnie wysokich, zbyt wysokich, kosztach społecznych i gospodarczych, czy też ważniejszy jest fakt, że w końcu Polska weszła na ścieżkę wzrostu gospodarczego, i dziś szybko dogania Europę zachodnią?
Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, zwraca uwagę niewielka orientacja społeczeństwa w tej kwestii.
Zaledwie 33 proc. badanych zadeklarowało, że „orientuje się, na czym polegał tzw. Plan Balcerowicza, wprowadzony po upadku komunizmu.
Aż 67 proc. „w ogóle się nie orientuje”, lub też „orientuje się słabo”.
Najlepszą orientację w kwestii Planu Balcerowicza deklarują wyborcy Zjednoczonej Prawicy – aż 49 proc. twierdzi, że wie, na czym polegał. Co ciekawe, największą niewiedzą wykazują się wyborcy Koalicji Obywatelskiej – aż 63 proc. twierdzi, że w tej sprawie orientuje się słabo lub wcale.
A jak Polacy oceniają sam Plan Balcerowicza?
Przeważają oceny negatywne – 30 proc.
25 proc. badanych wypowiada się o tym przedsięwzięciu pozytywnie.
Aż 45 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Wśród wyborców ZP przeważa krytyka – 55 proc. Wśród wyborców KO, aprobata – 60 proc.
Plan Balcerowicza powoli przechodzi więc do kategorii wydarzeń historycznych, które bliżej znane są jedynie niewielkiej części społeczeństwa. Nakreślone wówczas spory będą jednak trwały. Liberałowie nie zrezygnowali przecież z prób narzucenia Polsce modelu ekonomicznego, który w naszych warunkach jest skrajnie naiwny, i który w istocie nie sprawdził się w żadnym kraju gospodarczo peryferyjnym.
CZYTAJ: NASZ SONDAŻ. Polacy jednoznacznie przeciw prywatyzacji kluczowych firm. „Dowód dużej dojrzałości w sferze polityki gospodarczej”
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 28 kwietnia do 2 maja 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1048 osób.
Sil
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS