A A+ A++

Dwa największe w Niemczech Kościoły: katolicki i ewangelicki będą musiały rozstać się z około jedną trzecią swoich budynków w ciągu najbliższych 40 lat. Według raportu, do 2060 r. trzeba będzie oddać około 40 tys. nieruchomości. Stracą je protestanckie Kościoły regionalne i diecezje katolickie – poinformował niemiecki dziennik „Hannoversche Allgemeine Zeitung”. Przede wszystkim dotyczy to plebanii i domów parafialnych, ale coraz częściej także kościołów. Grozi im rozbiórka, jeśli nie uda się wynegocjować z władzami konserwatorskimi większej swobody użytkowania.

Według raportu, tłem jest ciągły spadek liczby wiernych w Niemczech. Gazeta powołuje się na wspólne stanowisko Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) i Katolickiego Związku Diecezji Niemieckich (VDD).

Jego autorami są Adalbert Schmidt, członek Wyższej Regionalnej Rady Kościelnej Kościoła protestanckiego w Hanowerze, oraz Karl Schmiemann, doradca prawny katolickiej archidiecezji w Hamburgu. Schmidt jest również przewodniczącym Komisji Prawa Budowlanego i Nieruchomości EKD. Schmiemann jest przewodniczącym komisji prawnej VDD.

Problemem z oddawaniem budynków kościelnych jest ochrona zabytków przez państwo. Według Schmidta i Schmiemanna z 42 500 budynków sakralnych obu głównych wyznań około 80 procent jest chronionych przez ustawę o obiektach zabytkowych. Według szacunków, od lat 90. ubiegłego wieku opuszczonych zostało 1200 kościołów. Zburzonych zostało 278 z nich.

Przede wszystkim chodzi o zachowanie wysokiego standardu budynków kościelnych jako dziedzictwa kulturowego. Liczba obiektów prawdopodobnie znacznie wzrośnie, jeśli ochrona budynków wpisanych na listę utrudni ich wykorzystanie do innych celów, na przykład jako nieruchomości mieszkalnych lub kulturalnych – stwierdzono. Jednak według raportu organy ochrony zabytków są skłonne do kompromisu. Christina Krafczyk, prezes Urzędu Ochrony Zabytków Dolnej Saksonii, powiedziała gazecie, że państwowe urzędy ochrony zabytków są bardzo zainteresowane jak najszybszą współpracą.

Jej zdaniem, jak najwięcej wysokiej wartości budynków kościelnych powinno zostać zachowanych jako dziedzictwo kulturowe. W poszczególnych przypadkach należy opracować „opcje dalszego użytkowania z interwencjami zachowującymi substancję i zasoby obiektów”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMatura 2023. CKE opublikowała arkusze egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym
Następny artykułFranciszek o Światowych Dniach Młodzieży: to antidotum na bierność i obojętność