Kodek wideo AV1 jest coraz popularniejszy, co zawdzięcza głównie wolnej licencji. Nvidia zaś twierdzi, że karty GeForce z najnowszej generacji obsługują go lepiej, zapewniając wyższą jakość obrazu.
Źródło fot. Will Francis / Unsplash
i
Kodek open source AV1 zyskuje na popularności (szczególnie wśród streamerów), skutecznie rywalizując z licencjonowanymi H264 i H265. W zasadzie obsługują go wszystkie nowoczesne karty graficzne, ale Nvidia twierdzi, że układy GeForce robią to lepiej.
Nvidia lepiej obsługuje AV1
Zaprojektowany, aby spełniać wymagania profesjonalnych twórców treści, NVENC zachowuje jakość wideo z większą dokładnością niż konkurencyjne kodery. Użytkownicy GeForce RTX mogą przesyłać strumieniowo obraz o wyższej jakości przy tym samym bitrate co konkurencyjne produkty lub kodować przy niższym bitrate, zachowując podobną jakość obrazu – Nvidia.
Ta informacja od Nvidii zbiegła się z opublikowaniem nowej wersji OBS (29.1). Tak jak było w wydaniach wczesnych (beta), nowe oprogramowanie wspiera AV1, który wykorzystuje np. streaming na YouTube. Nvidia uważa, że kodek NVENC obecny w kartach z rodziny RTX 40 jest wydajniejszy i pozwala uzyskać lepszą jakość przesyłanego obrazu przy podobnym taktowaniu, niż na kartach Intela i AMD.
Porównanie jakości kodowania AV1 według Nvidii.Źródło: Nvidia
Aby pokazać różnicę w jakości, Nvidia do opublikowanej wiadomości dołączyła kilka screenshotów, jak ten powyżej. Widać na nich, że obraz enkodowany na karcie GeForce posiada mniej artefaktów, charakterystycznych dla stratnej kompresji. Warto jednak pamiętać, że AMD oferuje dedykowane akceleratory dla streamerów, jak np. Alveo MA35D. Specjalistyczne układy w tym konkretnym zadaniu mogą okazać się znacznie bardziej efektywne pod względem zużycia energii. A czy Wy zgadzacie się z opinią firmy Nvidia, jakoby to ich układy sprawdzały się lepiej podczas streamowania?
Może Cię zainteresować:
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS