A A+ A++

Założenie konta bankowego to pierwszy krok do organizacji swoich finansów. Jednak wybór właściwego banku i konta może być skomplikowany. Wśród tak wielu ofert trudno znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie. Gdzie znajdziesz najlepsze konta osobiste?

Który bank i jakie konto wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą założyć konto bankowe. Na rynku dostępne są setki ofert, a każda z nich ma swoje zalety i wady. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i zdecydować się na propozycję, która najbardziej odpowiada indywidualnym oczekiwaniom.

W tym artykule poznasz najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę, aby uniknąć pułapek przy wyborze konta bankowego.

Jak działają konta bankowe?

Konto bankowe działa w bardzo prosty sposób i jest jednym z najpopularniejszych produktów, z których korzystają klienci banków. Spełnia wiele podstawowych potrzeb każdego z nas i pomaga w uporządkowaniu finansów. Możemy wyróżnić kilka rodzajów takich rachunków:

  • konto osobiste — przeznaczone do bieżących i codziennych transakcji,
  • konto oszczędnościowe — służy do składania oszczędności,
  • konto firmowe — otwierane przez właścicieli firm do wykonywania operacji związanych z prowadzoną działalnością,
  • konto walutowe — mające na celu przechowywanie aktywów oraz wykonywanie transakcji w innej walucie, niż PLN.

Założenie rachunku bankowego (w oddziale banku lub konto online) powoduje wygenerowanie indywidualnego numeru, składającego się z 26 cyfr. Każdy numer jest unikatowy, służy do rozliczania transakcji bezgotówkowych i gotówkowych jego posiadacza. Księgowane są na nim wszystkie wpływy oraz obciążenia, w rezultacie czego otrzymujemy aktualne saldo, czyli dostępne środki do naszej dyspozycji.

Jak korzystać z konta bankowego?

Instytucja bankowa umożliwia kilka sposobów na korzystanie ze swojego rachunku bankowego, na przykład:

  • za pomocą karty płatniczej — możesz dokonywać płatności kartą w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Dodatkowo karta płatnicza spełnia funkcję karty bankomatowej, a więc możesz również dokonywać wpłaty i wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą,
  • w aplikacji mobilnej — większość banków w Polsce udostępniła możliwość korzystania z aplikacji bankowej, którą można pobrać na telefon. Służy ona do wykonywania operacji bezgotówkowych oraz składania wybranych dyspozycji związanych z prowadzonym rachunkiem,
  • w bankowości internetowej — jest to strona internetowa banku, na której po zalogowaniu widać wszystkie szczegóły konta. Podobnie jak w aplikacji mobilnej, bankowość elektroniczna umożliwia dokonywanie niemal wszystkich czynności podstawowych i zaawansowanych w ramach prowadzonego konta osobistego.
  • w placówce banku — załatwisz tam wszystkie swoje sprawy, zasięgniesz porady u doradcy oraz otworzysz dodatkowe produkty finansowe.

Instytucje bankowe umożliwiają szereg możliwości obsługi swojego konta osobistego, ze względu na zróżnicowane potrzeby klientów. Co więcej, idąc za postępem technologicznym, banki skupiają się na rozwoju swoich kanałów internetowych, czyli aplikacji mobilnej oraz bankowości elektronicznej.

Na co zwracać uwagę, wybierając konto bankowe?

Wybierając najlepsze banki, które oferują otwarcie konta osobistego, najlepiej sugerować się własnymi potrzebami. Założenie rachunku bankowego powinno być przemyślaną decyzją, ponieważ wiążemy się z wybraną instytucją na długie miesiące, czy nawet lata.

W tym celu możesz zajrzeć do tabeli opłat i prowizji kilku banków. Odnajdziesz w niej wszystkie koszty, które pomiędzy instytucjami są zróżnicowane. Przykładowo w jednej z nich będziesz posiadać darmowe przelewy natychmiastowe, a w drugiej za taką operację poniesiesz dodatkowy koszt.

Na jakie opłaty i usługi warto zwrócić uwagę?

  • wypłaty z bankomatów za granicą;
  • wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce;
  • transakcje bezgotówkowe: w placówce banku, w aplikacji mobilnej, w bankowości internetowej;
  • wydanie i odnowienie karty debetowej;
  • miesięczna opłata za prowadzenie konta;
  • możliwość wykonywania płatności mobilnych, np. za pomocą Google Pay i BLIK.

Koszty prowadzenia konta bankowego

Koszty prowadzenia i założenia konta osobistego, w tym oszczędnościowego, czy firmowego są uzależnione od wielu czynników. Wszystko zależy od wybranej instytucji finansowej oraz dodatkowych produktów, z których zdecydujemy się korzystać.

Wysokość opłat miesięcznych związanych z prowadzeniem rachunku zależy, m.in. od:

  • wysokości wpływów,
  • liczby transakcji,
  • salda na koncie,
  • rodzaju karty debetowej, a także
  • od tego, czy korzystamy z bankomatów należących do sieci naszego banku, czy też pozostałych bankomatów obcych.

Dodatkowo niektóre banki pobierają opłaty za transakcje wykonane w oddziałach, np. przelewy, wpłata lub wypłata gotówki. Warto zwrócić uwagę również na pozostałe koszty, jak ubezpieczenie karty, które ostatecznie może wpłynąć na wysokość całkowitych kosztów prowadzenia rachunku.

Jak najlepiej założyć konto bankowe?

W związku z tym, że banki idą w kierunku digitalizacji, większość operacji wykonanych internetowo jest bezpłatnych. Dlatego koszty prowadzenia rachunku założonego online mogą okazać się dużo niższe, niż konta otwartego w oddziale banku. Zazwyczaj operacje wykonane w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej również nie wiążą się z żadną prowizją.

Przy wyborze banku i pakietu usług polecamy dokładnie przeanalizować, jakie opłaty są pobierane i jakie korzyści oferuje nam dana instytucja finansowa. Wszelkie te wątpliwości może rozwiać artykuł dostępny na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/jaki-bank-wybrac. Oprócz wytłumaczenia najważniejszych informacji prezentuje ranking kont osobistych, który pomoże nam zapoznać się z aktualną rynkową ofertą.

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Założenie konta osobistego jest trudnym zadaniem, ze względu na wiele czynników, które należałoby wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim sprawdź opłaty za:

  1. Prowadzenie konta, ewentualne zniesienie opłat przy spełnieniu określonych warunków (np. wpływy na rachunek);
  2. Wydanie i posiadanie karty debetowej;
  3. Wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą oraz wypłaty w obcych bankomatach;
  4. Wpłaty i wypłaty gotówki oraz przelewy dokonywane w oddziale banku;
  5. Prowizje za transakcje bezgotówkowe za pośrednictwem bankowości internetowej.

Dodatkowo warto rozejrzeć się, czy bank oferuje inne korzyści, np. promocje za polecenie nowego klienta, zwroty za zakupy, czy bonusy za otwarcie konta. Wszystkie takie informacje zebrane są w internetowym rankingu kont osobistych, który porównuje między sobą różne rynkowe propozycje.

Najlepsze banki – który bank wybrać?

Wybór najlepszego konta bankowego może być dla wielu osób wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że w dobie dynamicznego rozwoju technologicznego i konkurencji na rynku bankowym, wiele instytucji oferuje atrakcyjne warunki i korzyści dla swoich klientów.

Przede wszystkim zwróć uwagę na kilka różnych rankingów kont bankowych, w tym na ten pod adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/jaki-bank-wybrac/. Uwzględnia on wszystkie istotne informacje, które należy znać przed zawarciem umowy o konto bankowe.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapłać 600 zł, a Chińczycy zrobią Ci deepfake'a
Następny artykułAkcja “Drzewko za surowce wtórne” zakończona sukcesem