A A+ A++

Uroczystości patriotyczne, akcja pomocowa, mecze i zawody – między innymi w takich wydarzeniach będą mogli wziąć udział mieszkańcy Sokólszczyzny w nadchodzący weekend. 

REKLAMA

28 kwietnia (piątek)

W Krynkach będzie obchodzona 160. rocznica powstania styczniowego.

Najpierw uczestnicy wezmą udział w mszy świętej w kościele w Podlipkach. Modlitwa rozpocznie się o godzinie 11. O godzinie 11.45 planowane jest złożenie kwiatów przy Krzyżu Powstańca w Borsukowiźnie.

*** 

Gmina Dąbrowa Białostocka organizuje akcję pn. „Nakręć się na dęba”. Samorząd za przyniesioną karmę będzie rozdawać sadzonki dęba.

„Zapraszamy do udziału w zbiórce karmy, która zostanie przekazana do schroniska Sonieczkowo” – zachęca gmina.

Mieszkańcy będą mogli przynieść karmę (zarówno suchą, jak i mokrą) do parku miejskiego. Akcja rozpocznie się o godzinie 10, a potrwa do 12.

To już czwarta edycja tego wydarzenia. Podczas pierwszych dwóch lat mieszkańcy mieli za zadanie przynosić plastikowe nakrętki. W zeszłym roku zmieniono formułę i podjęto decyzję o wsparciu schroniska spod Augustowa. Dlatego uczestnicy akcji otrzymają sadzonki za karmę dla zwierząt.

* * * 

30 kwietnia (niedziela)

Rozpoczął się sezon na drapieżniki. Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Sokółce zaprasza na zawody wędkarskie pn. „Pierwszy szczupak”. Rywalizacja odbędzie się nad sokólskim zalewem.

Formuła zawodów jest następująca: będą się one odbywać na zasadzie „złów i wypuść”, czyli na żywej rybie. Wędkarze będą mogli łowić na dwa sposoby – spinning i spławik. W pierwszej z nich będą mogli korzystać z przynęt sztucznych. Jeżeli chodzi o spławik, to wędkarze mogą mieć jedną wędkę szczupakową i jedną wędkę do pozyskiwania żywca. Jak zastrzegają organizatorzy – żywiec pozyskany może być w trakcie zawodów tylko z zalewu sokólskiego.

Do punktacji zaliczany jest wyłącznie szczupak, przy klasyfikacji brana będzie pod uwagę ogólna waga złowionych, wymiarowych sztuk.

Zawody podzielono na dwie kategorie: junior (16-18 lat) i seniora (od 18 lat).

Program:

6.20 – 6.30 – zapisy i krótka odprawa,
6.30 – 11 – czas wędkowania,
11.30 – czas dla sędziów, wyniki, dekoracja.

Po zawodach zaplanowano ognisko z kiełbaskami.

W planach są też nagrody niespodzianki, puchary i dyplomy od firmy Genes.

REKLAMA

* * * 

Po zimowej przerwie otwiera się Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna. W planach są warsztaty, świeże wypieki prosto z pieca chlebowego, rękodzieło lokalnych twórców oraz wiele innych atrakcji.

Ponadto, każdego dnia organizatorzy zaplanowali zwiedzanie parku z przewodnikiem. Plan jest następujący:

30 kwietnia (niedziela) o godzinie 14,
1 maja (poniedziałek) o godzinie 14,
3 maja (środa) o godzinie 15.

Pracownicy parku przygotowali atrakcje w kilku dziedzinach. To m.in. tkactwo. W pracowni odwiedzający będą mieli okazję spotkać się z tkaczką i poznać niezwykłą sztukę wykonywania tkaniny dwuosnowowej. Znajdą się tam stanowiska warsztatowe z wykonywania bransoletek, tkania krajki na bardku i tkania na krosienku.

W dziale „garncarstwo” zaplanowano zajęcia „Jak lepiono garnki”. Przy „Stodole na dole” pojawi się warsztat garncarski prowadzony przez Dom Gościnny w Dzięciołówce, w którym uczestnicy będą mogli zrobić własne naczynie słowiańską metodą wałeczkową. Znajdzie się tam też drugi warsztat, gdzie wykonać będzie można pamiątkową biżuterię.

W parku uczestnicy będą mogli też poznać młynarstwo na przestrzeni wieków. W pierwszej kolejności należy zwiedzić wnętrze  młyna wiatracznego stojącego na majdanie grodziska. To jeden z najlepiej zachowanych wiatraków w Polsce. Później, na dziedzińcu folwarku, przy piecu chlebowym znajdzie się żarno obrotowe, na którym będzie można zmielić ziarna na mąkę. Potem zostaną z niej wypieczone podpłomyki.

W ramach otwarcia sezonu odbędzie się również otwarcie wystawy machin oblężniczych. Początek o godzinie 13.  

To wyjątkowa wystawa, jedyna w regionie i tej części Polski, która prezentuje pięć pełnowymiarowych, średniowiecznych machin oblężniczych.

Wyeksponowane machiny wykorzystywano w średniowieczu do zdobywania zamków i innych fortyfikacji. Być może do zdobycia grodu w Milewszczyźnie również użyto podobnych konstrukcji. Te machiny są typowe dla okresu średniowiecza, ale ich pierwowzory powstały w starożytności.

* * * 

W Sokółce odbędą się obchody 160-lecia powstania styczniowego. Na wydarzenie zaprasza ksiądz proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce Jarosław Ciuchna i Społeczny Komitat Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych Ziemi Sokólskiej.

Program uroczystości:

godz. 11 – msza święta w intencji powstańców styczniowych,
12.30 – odsłonięcie i poświęcenie pomnika Powstańców Styczniowych Ziemi Sokólskiej; odczytanie manifestu Rządu Narodowego; apel pamięci; okolicznościowe przemówienia; złożenie kwiatów i zniczy przy odsłoniętym pomniku,
13.30 – prelekcja historyka Leszka Postołowicza na temat działań powstańczych na terenach Ziemi Sokólskiej w sali pielgrzyma. 

* * * 

Mecze 

IV liga

Dąb Dąbrowa Białostocka – Sparta 1951 Szepietowo – 28 kwietnia o godzinie 17.15.

Klasa okręgowa

Orlęta Czyżew – Kora Korycin – 29 kwietnia o godzinie 16,
Pomorzanka Sejny – UM Krynki – 30 kwietnia o godzinie 15.

 A klasa

Grab Janówka – Sudovia Szudziałowo – 30 kwietnia o godzinie 14.

(orj)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBilety lotnicze na abonament! Wizzair zdradza szczegóły
Następny artykułPolska strategia Gord kusi mrokiem na nowym gameplayu z terminem premiery