A A+ A++

Kredyt walutowy, czy kredyt dewizowy?

Według definicji, kredyt walutowy, to kredyt udzielany w innej walucie niż ta, która obowiązuje w danym kraju. Bank zobowiązuje się przekazać kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy na dany cel i czas określony w umowie kredytowej. Osoba otrzymująca kredyt jest zobowiązana do korzystania z pieniędzy na zasadach określonych w umowie kredytowej.

Inną nazwą kredytów walutowych jest termin kredyty dewizowe. W Polsce kredyty walutowe udzielane są jedynie osobom, które osiągają przychody w walucie kredytu. Można starać się o kredyt walutowy w euro, we frankach szwajcarskich, w dolarach amerykańskich czy funtach brytyjskich. Kredyty walutowe zwykle mają niższe oprocentowanie niż kredyty złotowe.

Kredyt walutowy – regulacje prawne

Ustawa Prawo bankowe, która pochodzi z 1997 roku, jest aktem prawnym, który reguluje kredyty walutowe. Ustawa ta została znowelizowana 29 lipca 2011 roku. To właśnie wtedy, pojawił się nowy zapis, który dotyczy kredytów walutowych.

Ważnym dokumentem, który dotyczy kredytów walutowych jest Uchwała nr 391/2008. Została ona wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, w sprawie przyjęcia Rekomendacji S. Sprawiło to, że każdy bank powinien dać klientowi szansę na spłatę rat w walucie indeksacyjnej przy kredycie indeksowanym kursem waluty obcej.

Kredyt walutowy – rodzaje kredytów

Najczęściej spotkać można zobowiązania takie jak kredyt walutowy hipoteczny i kredyt walutowy gotówkowy. Kredyt walutowy gotówkowy jest udzielany przez nieliczne banki. Jest to spowodowane tym, że w momencie braku spłaty kredytu, bank miałby ograniczoną możliwość dochodzenia swoich roszczeń. Aby uzyskać kredyt walutowy, kredytobiorca musi otrzymywać dochód w walucie kredytu i posiadać zdolność kredytową.

Kredyt walutowy hipoteczny udzielany jest osobom, które posiadają określony wkład własny – wyższy niż w przypadku kredytów złotowych, oraz otrzymują stały dochód w walucie kredytu. Zobowiązanie to przeznaczone jest na zakup lub budowę nieruchomości.

Kredyt walutowy – dla kogo?

Kredyt walutowy może być oferowany wyłącznie klientom, którzy uzyskują trwałe dochody w walucie kredytu. Jest to zgodne z zapisami Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Zdaniem KNF tylko tak zabezpieczyć można regularną spłatę i obsługę kredytu.

Wprowadzenie Rekomendacji S było odpowiedzią na ogromną ilość kredytów walutowych udzielanych w latach 2005 – 2008.

Kredyt walutowy – pomoc dla frankowiczów

Obecnie powszechnie wiadomo, że w ubiegłych latach banki w umowach kredytowych stosowały zapisy niezgodne z prawem. Dziś jest to podstawą do wszczęcia postępowania sądowego i odzyskania określonej sumy pieniędzy.

W tym celu najlepsza kancelaria frankowa w Polsce udostępniła swoim klientom bezpłatne narzędzie, które umożliwia wyliczenie orientacyjnej kwoty, która kredytobiorca może odzyskać po wygranym procesie z bankiem. To darmowe narzędzie dostępne w Internecie nosi nazwę kalkulator frankowicza. W odpowiednich rubrykach należy wpisać niezbędne informację.

Kalkulator frankowicza – niezbędne dane

Aby skorzystać z darmowego narzędzia jakim jest kalkulator frankowicza, w odpowiednie rubryki należy wpisać m. in. dane takie jak:

  • nazwa banku
  • data zaciągnięcia zobowiązania
  • walutę kredytu
  • kwotę kredytu
  • okres kredytowania
  • i inne
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСуд освободил от ответственности нардепку, которую объявляли в розыск
Następny artykułPolacy wybierają rowery na majówkę