O wyzwaniach jakie stoją przed funkcjonariuszami Służby Więziennej usłyszeli studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy przekroczyli mury potulickiego więzienia. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach zaprezentowali procedurę kwalifikacyjną i podzielili się doświadczeniami zza więziennego muru.
Kreowanie przyszłości
Podjęcie decyzji o kierunku ścieżki zawodowej stanowi nie lada wyzwanie. Czy wstąpienie w szeregi formacji mundurowej jaką jest Służba Więzienna to ciekawy wybór? Jakie cechy osobowości i predyspozycje są niezbędne do pełnienia służby i realizacji głównych zadań stojących przed funkcjonariuszami? Jak wygląda ścieżka rozwoju? Co kryje się za potulickim murem? To tylko wybrane zagadnienia na które mieli okazję poznać odpowiedź studenci pedagogiki resocjalizacyjnej.
Teoria – praktyka
Studenci mieli możliwość zobaczenia jak funkcjonuje jednostka penitencjarna „od wewnątrz” i w pewien sposób skonfrontowania pozyskiwanej w toku studiów teorii z praktyką. Studenci od początku studiów gromadzą wiedzę w obszarze psychospołecznych problemów niedostosowania społecznego, demoralizacji, zachowań ryzykownych czy uzależnień. Tworzą projekty i programy resocjalizacyjne przygotowując się do pracy praktycznej przy wykorzystaniu zasobów wiedzy teoretycznej. To ważne połączenie.
Zakład karny jako potencjalne miejsce pracy
Zakład Karny funkcjonuje na różnych wymiarach i płaszczyznach, realizacja podstawowych zadań jakie stoją przed Służbą Więzienną nie stanowi jedynych obszarów działalności jednostki penitencjarnej. W strukturze potulickiej jednostki penitencjarnej znajdziemy wiele działów: dział ochrony, dział penitencjarny, dział kwatermistrzowski, dział ewidencji, dział finansowy, dział kadr, dział techniki i łączności, dział organizacyjno-prawny, służbę zdrowia a także dwa oddziały terapeutyczne – dla skazanych uzależnionych od alkoholu oraz dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. Noszenie munduru nie musi oznaczać jednokierunkowego rozwoju, gdyż pełnienie służby w poszczególnych działach wymaga różnych kwalifikacji i kompetencji. Zakres powierzonych obowiązków w poszczególnych działach może się znacznie różnić, a nawet niekoniecznie zazębiać. Pozwala to na systematyczny rozwój posiadanych umiejętności w przypadku elastyczności funkcjonariusza i jego otwartości na nowe wyzwania.
Rekrutujemy!
Takie spotkania pozwalają studentom zobrazować sobie jak wygląda praca w jednostce penitencjarnej oraz „spojrzeć” na zaklad karny jako potencjalne miejsce pracy. W przypadku pytań związanych z rekrutacją zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: (52) 587-44-33. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji.
Szczegóły znajdują się tutaj.
Tekst/ zdjęcia: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS