A A+ A++

Branża tworzyw sztucznych boryka się z wieloma problemami wymagającymi zastosowania nie tylko specjalistycznych narzędzi informatycznych, lecz także ich integracji z parkiem maszynowym.

Do najczęściej występujących problemów przy informatyzacji przedsiębiorstw z tej branży należą:

  • Wieloreferencyjność – możliwość jednoczesnego produkowania kilku różnych detali na jednej formie;
  • Zarządzanie kolorystyką – umiejętność segregacji kolorów i łączenia podobnych do siebie zleceń w celu oszczędzenia odpadu;
  • Zarządzanie odpadami – możliwość zarządzania materiałem i zwrotu niewykorzystanych surowców do ponownego użytku;
  • Oszacowanie kosztów – zdolność do dokonywania konfiguracji w obliczeniach kosztów gniazda na trzy składowe;
  • Planowanie i optymalizacja procesów – możliwość planowania i optymalizacji procesów produkcyjnych uwzględniających wpływ na proces sprzedaży i zakupu;
  • Przezbrajanie maszyn – planowanie przezbrojeń maszyn w systemach;
  • Symulacja realizacji zleceń – możliwość monitoringu i analizy gniazd produkcyjnych.

Rozliczenie zużycia surowców pozostaje jednym z głównych wyzwań branży tworzyw sztucznych. Zwykłe rozliczenia odchyleń i podział kosztów na zlecenia nie wystarcza. Dopiero dynamiczne klucze alokacji kosztów, które wynikają z czynnie zmieniających się proporcji zużycia surowców względem zleceń, pozwalają na prawidłowe odniesienie kosztów surowców do danych zleceń produkcyjnych. Kolejnym, często dyskutowanym zagadnieniem jest zarządzanie formami. Są to nieodzowne elementy w branży, bez których produkcja się nie odbędzie, dlatego należy zarządzać magazynem form w taki sposób, aby łatwo móc je znaleźć oraz należycie planować i przeprowadzać ich kontrolę, konserwację i wymianę.

Automatyzacja zbierania informacji o zużyciu materiałów, zapewnienie pełnej identyfikowalności (kody kreskowe), definicja form jako niezbędnego narzędzia wraz z kalendarzem dostępności i jego wyłączeniami – to elementy w których systemy ERP, takie jak IFS Cloud ERP, mogą wspierać procesy branż tworzyw sztucznych.

Automatyzacja odczytu danych z czujników maszyn produkcyjnych to rozwiązanie związane z ideą przemysłu 4.0, które pozwala na generowanie w systemach informatycznych alertów nieprawidłowości w procesach  produkcyjnych. Ten sam typ zastosowań przypisuje się także monitoringom zużycia maszyn, który pozwalają zapobiec niechcianym awarią i zaplanować przestój związany z wymianą zużytych elementów.

Innym trendem jest dopasowanie produkcji do indywidualnych potrzeb klientów. Możliwości IoT (Internetu Rzeczy) oraz informacje pozyskane z linii produkcyjnej pozwalają na zautomatyzowanie operacji produkcyjnych. Przykładem jednej z operacji jest indywidualny dodatek na produkcie. Dzięki pozyskanym informacjom o dostępności produktów oraz o indywidualnych elementach zamówionych przez klienta, system ERP jest w stanie wysłać adekwatne dane do urządzenia, aby nadało produktom indywidualną cechę.

Zakłada się, że wdrożenie idei Przemysłu 4.0 pozwoli nie tylko na zastosowanie jej w danej fabryce, ale także w całym „ekosystemie” danego zakładu (dostawcy – kooperanci – firmy transportowe itd.). Pozwoli to na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów wspomnianego ekosystemu (np. łańcucha dostaw), a co za tym idzie – optymalizacji kosztów wszystkich jego uczestników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego regularne badanie słuchu jest ważne dla każdego?
Następny artykułPogoda na dziś – czwartek, 27.04. Pochmurno, miejscami deszczowo, do 12 stopni