A A+ A++

Przedstawiciele resortu zdrowia wcale nie uważają, że każda innowacyjna farmakoterapia powinna być szybko refundowana w Polsce. Bo nowa nie oznacza, że jest innowacyjna. A firmy w procesie refundacyjnym składają wyniki badań coraz słabszej jakości, które wcale nie potwierdzają skuteczności danej terapii.

Jak ważna jest profilaktyka i zapobieganie chorobom a z drugiej strony leczenie jak najbardziej nowoczesnymi metodami? O tym dyskutowali eksperci w III panelu konferencji Polityki Zdrowotnej pt. „Profilaktyka, diagnostyka, leczenie, populacja” jaki miał miejsce 25 kwietnia 2023 r. w Warszawie.

Refundacja szczepionek przeciw rakowi

Najbardziej innowacyjną informacją ostatnich miesięcy jest fakt, że rząd wprowadza refundację szczepionki przeciwko HPV. Będzie to pierwszy refundowany preparat z grupy szczepionek zalecanych. Chętni rodzice zaszczepią nim swoje nastoletnie dzieci w przychodniach już od 1 czerwca 2023 r.  Eksperci obawiają się jednak, że w dobie nasilenia ruchów antyszczepionkowych, rodzice będą niechętni do tego aby dzieci przyjmowały te preparaty.

-Rodziców trzeba pytać  po prostu czy zaszczepili się na raka. Szczepienie chłopców i dziewczynek daje w tym wypadku dobre populacyjne efekty. To jest szczepionka realnie zapobiegająca się rozprzestrzenianiu się wirusa brodawczaka ludzkiego, powodującego raka szyjki macicy- wskazał podczas panelu lek. Łukasz Durajski, Pediatra, Lekarz w trakcie specjalizacji w Med24, Edukator na kanale  “Doktorek Radzi”

Wprowadzenie refundacji szczepień przeciwko HPV od lat zakładał Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wygląda na to, że w tym roku w końcu uda się rządowi wprowadzić to rozwiązanie

– Ogłoszony jest przetarg na zakup szczepionek. 1 czerwca będą one dostępne w przychodniach. Nie jest to szczepienie obowiązkowe, nie będziemy decydowali za rodziców, którą szczepionką chcą się zaszczepić. Przychodnia za wykonanie jego dostanie 30 zł- wskazał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.  

Opór co do nowych terapii

Na razie jednak, w wielu chorobach onkologicznych brakuje w Polsce dostępności refundacji innowacyjnych leków.

-Postęp w onkologii jednak dokonuje się. Na razie immunoterapia jest wiodącą metodą leczenia niektórych nowotworów. Ja te terapie już stosuję i one z powodzeniem się sprawdzają- wskazała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolożka kliniczna w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Warszawie

Przedstawiciele strony rządowej byli zaś podczas panelu pytani dlaczego w Polsce innowacyjne terapie są wprowadzane tak wolno?

-Nie wiem czy wolno. My poddajemy badania naukowe ocenie w procesie refundacyjny. A niestety jakość badań coraz bardziej się obniża. Coraz mniej jest badań z oceną przeżycia pacjenta, niewiele też jest randomizowanych. Chcielibyśmy, z punktu widzenia instytucji naukowej, wiedzieć jaką korzyść przynosi terapia. W większości sytuacji jest to trudne. Nowa terapia, aby była rekomendowana, musi być przyrównana do terapii istniejącej. Aby ocenić czy ona się opłaca. Nie każda terapia jest też innowacyjna. Jest nowa, ale niekoniecznie innowacyjna- wyjaśnił Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Ekonomicznym doradcą dla ministra zdrowia, przed podjęciem decyzji o refundacji danego leku jest jeszcze Komisja Ekonomiczna. Ta ocenia czy ministrowi zdrowia, państwu opłaca się refundować daną terapię. Czy faktycznie przyczyni się ona do wyzdrowienia wielu jednostek.

Nieznane dane o diagnostyce

Inna sprawa jest taka, że aby rzadziej trzeba było stosować, refundować NFZ drogie farmakoterapie, to w kraju powinna być skuteczna diagnostyka, pozwalająca wcześniej wykryć choroby i wyeliminować je gdy są one w niezbyt zaawansowanym stadium. Tu pojawia się jednak problem z danymi. Okazuje się, że 95 proc. badań zlecają pacjentom szpitale, zaś w POZ i AOS nie da się ich dokładnie wyodrębnić ze sprawozdawanych do Funduszu świadczeń, porad.

 

– Diagnostyka jest tańszym leczeniem. Niemniej jednak, czasem ciężko uzyskać dane do procesu diagnostycznego. Na szczęście obecny budżet NFZ i zapisu prawnego, że na zdrowie musi iść 7 proc. PKB rocznie sprawia, że możemy refundować coraz lepsze terapie- wskazał Filip Nowak, prezes NFZ.  

Informacja o diagnostyce, o sprzęcie używanym do niej w placówkach medycznych przydaje się też niezwykle samym dostawcom aparatury medycznej. Stąd Arkadiusz Grądkowski, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED apelował o to, aby sprawozdawczość z zakresu diagnostyki była szczegółowa we wszystkich placówkach.

A tymczasem dziś nie do końca wiadomo jak pogłębiona diagnostyka, wcześniej wykonywana diagnostyka, wczesne wykrywanie chorób przekłada się choćby na zmniejszenie zasiłków wypłacanych przez ZUS.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiał być zysk, jest duża strata
Następny artykułO czym Rada Kardynałów rozmawiała z papieżem?