A A+ A++

26 kwietnia 2023 roku wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące zasiłków, regulujące prawo do urlopu rodzicielskiego oraz zasiłku macierzyńskiego. Urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, a każdemu z rodziców dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu. Co jeszcze się zmieni?

Zmiany dotyczące zasiłku macierzyńskiego są wynikiem nowelizacji Kodeksu Pracy. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przepisy te wchodzą w życie już 26 kwietnia 2023 roku, ale co ważne, ustawa zawiera także przepisy regulujące sytuację ubezpieczonych w okresie przejściowym, tj. tych, którzy nabyli prawo do zasiłku macierzyńskiego przed tą datą. 

To jednak nie wszystko! Zmienią się bowiem także zasady ustalania prawidłowego okresu wypłaty zasiłku chorobowego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego w związku ze skorzystaniem przez świadczeniobiorcę z nowo wprowadzonego urlopu opiekuńczego.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim

Zasiłek macierzyński przysługuje za okres ustalony przepisami Kodeksu Pracy jako okres urlop rodzicielskiego. Ten jednak od 26 kwietnia 2023 roku ulega wydłużeniu – teraz wynosić będzie 41 lub 43 tygodnie, odpowiednio – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub w przypadku urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy jednym porodzie.

Zasiłek może być wypłacany przez 38 tygodni, gdy:

  • rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 7 
  • rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 10, jeśli ma ono odroczony obowiązek szkolny
  • osoba ubezpieczona przyjmie na wychowanie dziecko do lat 14 i złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

W szczególnych przypadkach zasiłek wypłacany może być przez 62 tygodnie. Mowa o sytuacjach, kiedy osoba urodzi lub przyjmie na wychowanie dziecko mające zaświadczenie, o którym mowa w ustawie „Za życiem”. Zaświadczenie dotyczy dzieci z ciężkimi i nieodwracalnymi upośledzeniami albo nieuleczalnymi chorobami zagrażającymi życiu dziecka, które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu. Stwierdza je w zaświadczeniu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalizacją drugiego stopnia lub tytułem specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej. 

Zasiłek może być wypłacany, gdy:

  • rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 7 
  • rodzina zastępcza (niezawodowa) przyjmie na wychowanie dziecko do lat 10, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny
  • osoba ubezpieczona przyjmie na wychowanie dziecko do lat 14 i złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. 

Dodatkowo, zgodnie z nową regulacją każdemu z rodziców dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Rodzice mogą korzystać w tym samym czasie z urlopu rodzicielskiego lub podzielić się nim – na przykład jeden z rodziców może wziąć 20 tygodni, a drugi 21 tygodni.

Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Osoby, które złożą wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (tzw. długi wniosek) do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzego Polska może nauczyć się od Korei Południowej?
Następny artykułMiał być zysk, jest duża strata